Adet düzensizliği sebepleri ve tedavisi

By

Adet düzensizliği sebepleri ve tedavisi

Adet düzensizliği sebepleri ve tedavisi

Bu durum birçok kadının başına gelebilen bir rahatsızlıktır. Rahatsızlığı 28 gün adet döngüsü sıklığı, kanama ölçüsü veya süresinde normal dışı gelişmeler şeklinde tanımlayabiliriz.

Adet düzensizliği sebepleri ve tedavisi

  • Adet düzensizliği sebepleri

Hamilelik süresince, emzirdiğiniz dönem boyunca, ergenlik çağı öncesinde ve menapozdan sonraki süreçte adet görülmemesi normal durumdur. Bunun yanı sıra, her ay aynı gün adet görülecek diye bir kaide yoktur. Gününüzde birkaç günlük şaşmalar görülebilir. Ayrıca, kadınlarda hormonlarının dengesinde değişikliklere neden olan doğum kontrol ilaçları da adetlerde düzensizliğe yol açabilir.

Stres yaşayan bir kişinin adetinin gecikmesi veya beklenilen günden önce gelmesi, rastlanabilen bir durumdur. Fakat bu durumun sıklaşması ve uzun sürelerde tekrar edilmesi, düzensizliğin kontrol altında tutulmasını işaret etmektedir. Bunun için uzman bir doktor görüşünden yararlanmakta fayda olacaktır. Yapılan muayene, tetkikler sonucunda durum tespiti yapılarak önlemler alınacaktır.

  • Adet düzensizliği tedavisi

Adet düzensizliklerinde tavsiye edilen şeylerin başında soğan kürü gelmektedir. Geciken adetin tekrar getirilmesinde etkili bir yöntem olarak uygulanmaktadır. Yapılışını anlatmak gerekirse, birkaç dilime böldüğünüz soğanı, 1 su bardağı suyla 5 dakika boyunca kaynatıp, ılımasının ardından içmeniz şeklinde ifade edebiliriz. Bu küre birkaç gün boyunca devam etmeniz sıkıntınıza iyi gelecektir. Adet görmeyen kişiler ise, adet dönemlerinden önce, 1 hafta- 10 gün boyunca soğan kürünü uygulayıp, birkaç adet döneminde tekrar ederlerse yardımı olacaktır.

Bu ve benzer paylaşımlarımızın devamlılığı için bizi sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Daha sağlıklı bir yaşam önerileri için sağlık kategorimize bakmanızı öneriyoruz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You may also like