Anne Sütünün Faydaları

Anne Sütünün Faydaları

Anne Sütünün Faydaları: Anne sütü bir bebek için onun ihtiyacı olan tüm besinleri içerisinde barından, faydaları anlatmakla bitmez ve hiçbir başka gıdayla mukayese edilemeyen nitelikte bir besin kaynağıdır.

Anne sütü, bebeğinizin ihtiyaçlarına göre anne tarafından üretilir ve zaman içerisinde bebeğin ihtiyaçlarına göre değişime uğrayarak, onun ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde düzenlenir. Tam bir mucize olarak niteleyebileceğimiz anne sütünün, sindirimi de oldukça kolaydır.

Anne sütünün faydaları

  • Anne sütü beyin hücrelerinin büyüme oranını desteklemekte ve sinir sisteminin gelişimini de arttırmaktadır.
  • Anne sütü bağışıklığı arttırdığı için, enfeksiyonlara yakalanmaya mani olmaktadır.
  • Anne sütüyle beslenen çocukların, ileriki hayatlarında kalp damar hastalıkları ve de kalp krizi geçirme riskleri oranları anne sütü almayan çocuklara nazaran daha azdır.
  • Anne sütüyle büyüyen çocukların obezite olma oranları daha düşüktür.
  • Anne sütü beyin, kas ve kemik gelişimini desteklediği için, en az ilk 6 ay anne sütü ile beslenen çocukların daha zeki oldukları tespit edilmiştir.
  • Anne sütü, şeker hastalığı, kanser ve solunum yolu enfeksiyonları gibi birçok hastalık karşısında koruyucu kalkan niteliği taşımaktadır.
  • Anne sütü, göz gelişiminde çok önemlidir.

Bebeğinizi  fiziksel yönden çocukluğundan, ileri ki yaşlarda yakalanabileceği birçok hastalığa kadar koruyabilen bu mucizevi besin, manevi olarakta anne, bebek arasında bir bağ oluşturmaktadır. Bebek kendisini, annesinin kucağında anne kokusuyla güvende hissederek, duygusal bir bağ kurmaktadır. Buda psikolojik olarak onun için büyük önem taşımaktadır.

Bu ve benzer paylaşımlarımızın devamlılığı için bizi sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Daha sağlıklı bir yaşam önerileri için sağlık kategorimize bakmanızı öneriyoruz. Bizi sosyal ağlarda takip ederek yeni yazılarımızdan ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.