Balık Pişirmenin Püf Noktaları

Balık Pişirmenin Püf Noktaları

Balık vücudumuza bir çok faydası bulunan ve bir çoğumuzun severek tükettiği bir beyaz ettir. Uzmanlar uzun ve sağlıklı bir ömür yaşabilmek için haftanın 2 günü balık yememizi önermektedir. Fakat balığımızı pişirirken dikkat edilmesi gereken önemli püf noktaları bulunmaktadır. Bunları şimdi maddeler halinde sıralayalım.

Balık Pişirmenin Püf Noktaları

 1. Balığımızı pişirirken ortamda kötü koku oluşmasını önlemek için, kızartma tavanıza bir iki adet defne yaprağı atabilirsiniz.
 2. Balık kızartma işlemi bittikten sonra, mutfağınıza sinen kokunun çıkması için, bir kaba 1 çay bardağında su ve 2 çorba kaşığı sirke ekleyerek kaynatınız.
 3. Balıklarınızı 1 saatten fazla terbiye etmeyiniz.
 4. Toplu alışveriş yapıyorsanız, balık alış verinizi en sona bırakınız.
 5. Taze balık aldığınızda en yüksek lezzet alma metodu, onu ızgara ve haşlama yaparak en çabuk sürede tüketmektir.
 6. Balığınızı kızartarak tüketmek istiyorsanız, büyük boydakileri dilimleyerek, küçük boydakileri bütün olarak kızartın ve tavaya yapışmaması için una veya benzeri soslarla bulayarak pişirin.
 7. Izgara balık yapmak istiyorsanız; mevsiminde iri ve yağlı balıkları tercih edin. Izgara yapmadan evvel soğan suyu ve zeytinyağıyla terbiye edebilirsiniz.
 8. Balığınızın pullarının temizleme işleminin kolay olmasını istiyorsanız, balığınızı önce ıslatın, sonra temizleyin.
 9. Balığı haşlayarak yemek istiyorsanız mutlaka kefal, levrek gibi beyaz eti bulunan balıkları tercih edin.
 10. Hamsi gibi küçük balıkları kızartırken unladığınız balıklarınızı, kızgın yağlı tavanıza düzgünce dizin ve omlette olduğu şekilde pişen tarafı tabak yardımıyla ters çevirin. Bu şekilde arkalı önlü pişirme yaparsanız, balıklarınız aynı sıcaklık seviyesinde ve pratik bir çözümle pişecektir.
 11. Balığınızı buğulama yapmak istiyorsanız, tavaya tereyağı yada sıvıyağ ekleyerek, az bir miktar suyla harlı ocak ateşinde pişirin.
 12. Dondurulmuş balık kullanacaksanız, balığınızı sirkeli suya koyun. Bu işlem balığınızı gerginleştirecektir.
 13. Fırına atacağınız balığınıza öncesinde tuz, limon suyu ve karabiber ekleyerek bir süre dinlendirin. Sonrasında balığınızı fırınınızda pişirdiğinizde lezzeti daha güzel olacaktır.
 14. Balıklarınızı ızgara yaparken pişirme işlemi sırasında, fırça yardımıyla ara sıra sıvı yağ sürün. Balıklarınızı yumuşak pişirmenize imkan sağlayacaktır.
 15. Sinmiş balık kokusunu ellerinizden yada mutfak aletlerinden çıkarabilmek için, önce soğuk suyla yıkayın, sonra sirke yada limonla ovalayın.

Bizi sosyal ağlarda takip ederek yazmış olduğumuz Yemek tariflerinden ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Twitter için: https://twitter.com/yemekvemoda
Facebook için: https://www.facebook.com/modaveyemek

Balık Pişirmenin Püf Noktaları

 

Etiketler: , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.