Bebek Battaniyesi

By

Bebek battaniyesi

Çekirdek ailemizin en tatlı üyeleri olan bebeklerimiz, bizlerin en önemli parçalarıdır dersek sanırım abartmış olmayız. Onlar hayata gelmeden hazırlıklara başlarız. Her şeyin onun için en iyisi ve sağlıklısı olması için gayret gösteririz. Tulumlarından, patiklerine; bere takımlarından, battaniyesine kadar el emeği örgüler bugün bile vazgeçilmezimiz olmuştur. Bugün bile diyorum, çünkü artık tüm bunların özel yaratımını bulmanın mümkün olduğu zamanları yaşıyoruz. Fakat annelerimiz, eskileri yaşatarak; o doyumsuz heyecanlarını kendi emekleriyle birleştiriyorlar. Ve ortaya harika sonuçlar çıkartıyorlar.

Şimdi sizlerle, bebeklerinize özel çok gerekli olacağını umduğumuz bebek battaniyesi bilgilerini paylaşmak istiyoruz.

Gelin öncelikle çok aranan modellerden birine değinelim. Tunus işi baklava deseni bebek battaniyesi… Bu battaniyelerde genelde kızlar için pembe, erkekler içinse yeşil renk tercih edilir. Bunun yanı sıra beyazda sık örülen renklerdendir. Bu modelde; her motife tek bir baklava deseni ya da iç içe geçmiş 2-3 baklava deseni olarak yapılmaktadır. İncili, boncuklu yapmayı dileyenler; sonradan aralara dikmek yöntemiyle veya yine aralara yarım inci yapıştırarak modellerini tamamlayabilirler. Bu battaniyelerde tığ kullanmanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Gelelim haraşo örgü bebek battaniyelerine… Bu battaniyelerde örnekler, dördün katları şeklinde başlanmaktadır. Başlangıç olarak 5-6 haraşo olmak üzere de yapıma başlamanız mümkün. 4 numara şiş ve tercih edeceğiniz renklerdeki orta kalınlıkta bir iple, ortalama 120-124 ilmekle başlamanız yeterli olacaktır. Verdiğimiz orta büyüklükteki bir bebek battaniyesi yapımı ölçüsüdür.

Bunun yanı sıra sık iğneli zikzak battaniye diğer bir örnek battaniye yapımıdır. Bu modelde son zamanlarda oldukça tercih edilen motiflerden biridir. Zikzak deseni çıkartılarak motif oluşturulmaktadır.

Sizlerde son model örgü modellerini yakından izlemek istiyorsanız, kanalımıza abone olabilirsiniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You may also like