Besinleri saklama yöntemleri

By

Besinleri saklama yöntemleri

Besinleri saklama yöntemleri hakkındaki yazımıza geçmeden önce şunu belirtmeliyim ki İnternet’te pek bir kaynak bulamadım hal böyle olunca bende siz değerli okuyucularımız için elimden geldiğince bir kaynak hazırlamaya çalıştım.

 1. Besinleri saklamak için TUZLAMA YÖNTEMİ: Besinlerimizde oluşan mikropların çoğalmasını yavaşlatan bir yöntemdir. Örnek olarak asma yaprağı, zeytin, turşu ve peynir.
 2. Besinleri saklamak için ŞEKERLEME YÖNTEMİ: Tuzlama yönteminde olduğu gibi besinlerimizde oluşan mikropların üremesini yavaşlatan bir yöntemdir. Şekerlemeler bazı şuruplar ve reçel çeşitleri buna bir örnektir.
 3. Besinleri saklamak için SİRKELEME YÖNTEMİ: Genelde Patojen mikroorganizmaları sirkeli ortamı sevmezler. Bu nedenle ekşimsi yiyeceklerin diğerlerine göre saklama süreleri daha uzundur. ( Bakınız Patojen Mikropları )
 4. Besinleri saklamak için KAVURMA YÖNTEMİ: Kavurma yöntemi birçoğumuzun bildiği ve kullandığı bir yöntemdir. Kavurma yöntemiyle de birçok mikrobun ve bakterinin ölmesini sağlayabiliriz.
 5. Besinleri saklamak için TÜTSÜLEME YÖNTEMİ: Bazı besinleri kısa süreli saklamak için tütsüleme yöntemini kullanabiliriz. Etler çeşitleri ve balıklar tütsüleme yönteminin en çok besinlerdendir.
 6. Besinleri saklamak için KURUTMA YÖNTEMİ: Kurutarak besin saklama yöntemi bilinen en eski yöntemlerden biridir. Yöntemin amacı besindeki suyu belirsiz bir seviyenin altına düşürerek mikro organizmaların üremesini en düşük seviyeye indirmektir. Kayısı, badem, yarma şeftali, bamya, bezelye ve patlıcan gibi bir çok sebze ve meyve çeşidi buna örnektir.
 7. Besinleri saklamak için VAKUMLAMA YÖNTEMİ: Bu yöntem maalesef ki tek başına bir saklama yöntemi değildir ve ısı seviyesine bağlı olarak (-) yada (+) derecelerde saklama koşulları vardır.
 8. Besinleri saklamak için IŞINLAMA YÖNTEMİ: Işınlama yönteminin en önemli etkisi mikro organizmalar üzerinde en etkili yöntemlerden biri olmasıdır.
 9. Besinleri saklamak için SOĞUTMA YÖNTEMİ: En çok kullanılan besin saklama yöntemidir, mikroorganizmaların önemli bir kısmı  0 derecesinin altında çoğalmamaktadır. Diğer saklama yöntemlerine göre daha avantajlıdır.
 10. Besinleri saklamak için KONSERVE YAPMA YÖNTEMİ: Besinlerin, besin değerlerini kaybetmeden saklayabilmek için geliştirilmiş bir yöntemdir.

Bu ve benzer paylaşımlarımızın devamlılığı için bizi sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Bu gün hangi yemeği yapacağınızı düşünüyorsanız yemek tarifleri kategorimize göz atarak yüzlerce tariften birini deneyebilirsiniz. Yemek tarifleri ve moda ailesi.

 

Besinleri saklama yöntemleri

8 Comments
 1. ayşim 3 sene ago
  Reply

  Besinleri saklama yöntemleri konusunu çok güzel anlatmışsınız elinize sağlık

 2. emel 3 sene ago
  Reply

  Ödevimin konusuydu güzel bir şekilde yazmışsınız teşekkürler

  • Meltem ULUSLU 3 sene ago
   Reply

   Biz teşekkür ederiz Emel hanım. Umarım ödeviniz den aldığınız not sizi mutlu eder.

 3. use 3 sene ago
  Reply

  Besinleri saklama konusundan ödev vardı ilaç gibi yazı yazmışsınız eline sağlık admin kardeş.

 4. Hewalçu 3 sene ago
  Reply

  Tşk

  • yazar 3 sene ago
   Reply

   Rica ederiz

 5. İlkem 2 sene ago
  Reply

  Hiç beğenmedim çok kötü olmuş daha çok bilgi verebilirsiniz

  • yazar 2 sene ago
   Reply

   Ne gibi daha fazla bir bilgi anlamadım ?

Leave a Comment

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You may also like