Çocuk Hastalıklarında Tekrarlanan Yanlışlar

Hayırlı günler dileriz Yemek ve Moda ailemiz.

Bugün sizler için sağlık köşemizde, oldukça önemli olduğunu düşündüğümüz bir konuya değinmek istedik. “Çocuk Hastalıklarında Tekrarlanan Yanlışlar” makalemizde, halk arasında sıkça süregelen doğru bilinen yanlışlara, gelin birlikte göz gezdirelim.

Çocuk Hastalıklarında Tekrarlanan Yanlışlar

Ateşin vakit kaybetmeden düşürülmesi gerektiği; Bu hata annelerimizin en sık düştüğü yanlışların başında gelmektedir. Ebeveynler, çocuğun ateşini elleriyle ölçtükten sonra,hafif bir ateş hissettiklerinde, direk ateş düşürücü şurup vermektedirler. Oysa 39 derecenin altındaki ateş düşürülmemelidir.

İshalli çocuk beslenirse kusabilir; Yanlış… İshal şikâyeti görülen çocuk, kussa bile az ve sık şekilde beslenmeye devam edilmelidir. Anne sütü, yoğurt ve su önerilen besinler arasındadır.

Ateşli ve boğazı ağrıyan çocuğa antibiyotik başlanmalıdır; Doktor gerekli görmedikçe, hastaya antibiyotik verilmesi doğru değildir.

Astım hastalarında kullanılmakta olan, inhale kortizon zarar verebilir; Halk arasında fıs fıs olarak bildiğimiz bu ilaç, kullanılmazsa, bronşit ilerleyerek seyreder.

Evin çocuktan uzak alanında sigara içilmesinin ona zararının dokunmayacağı düşüncesi; Tam tersine, sigara kokusu sinmiş perdeler ve hatta kıyafetler bile, çocuğun solunum yollarını yormaktadır.

“Çocuk Hastalıklarında Tekrarlanan Yanlışlar” makalemizle faydalı olabildiğimizi umud ediyor, görüşmek dileğiyle diyoruz.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.