Deri çanta bakımı yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar

By

Deri çanta bakımı yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar

 

Özenerek aldığımız deri çantalarımızın hemen deforme olması hiç istemediğimiz bir durumdur. Deri, doğal bir malzeme olduğu için kullanırken ve saklarken oldukça dikkat etmemiz gerekmektedir. Bakımına özen göstermemiz durumunda, çantamızda küçük küçük çatlaklar ve kuruluklar meydana gelmektedir.

Deri çanta bakımımıza eskiden kalma halı ve eşyalarımıza gösterdiğimiz itina ve özen kadar hassaslıkla yaklaşmamız yerinde bir davranış olacaktır. Örneğin, temizlerken nemli ve sabunlu bez yardımıyla leke kalmaması için dairesel hareketlerle silmemiz gerekmektedir ..

İlk sefer ayakkabı veya çanta alırken mağazalarda hep karşılaştığımız içine gazete veya karton koyulması durumu kullandığımız çanta içinde geçerlidir. Kullanmadığımız zamanlarda deforme olmaması ve şeklinin bozulmaması için içerisine kağıt, sünger, karton, bez gibi malzemeler doldurup formunu korumasını sağlamamız gerekmektedir.

Deri çantamızın daha uzun vadeli kullanmamız için yapmamız gereken diğer bir işlemi ise deri çantalar için özel üretilen yağları kullanarak, üzerindeki çatlaklık oluşumunu en aza indirmemiz şeklinde açıklayabiliriz.

Deri çantalarımızda dekorasyon amaçlı kullanılan işlemeler bronşlar ve iğneli aksesuarlar ne kadar güzel ve hoş gözüksede aslında çantanın derisi için bir o kadarda zararlıdır. Bu yüzden bu tür malzemelerin kullanımından ne kadar kaçınırsak çantamızı o kadar uzun süre kullanabiliriz. Çantamızın derisi bu tür malzemeler için tığ, şiş, bıçak, makas ve anahtar tarzı kesici aletlerden zarar gördüyse mutlaka kendiniz düzeltmeye çalışmadan tamirciye götürmelisiniz.

Deri çantalarımız, yağmur ya da kar yağışından dolayı ıslandığı veya suya maruz kaldığı durumlarda, doğru bir yöntemle kurutulması gerekir. Islanmış olan deri çantanızı kalorifer üzerinde veya kurutma makinesine çok yakın şekilde tutmak veya benzeri ısı kaynaklarını kullanarak kurutmaya çalışmak, aksesuarınızın zarar görmesine sebep olur. Kurutmak için doğru yöntemlerden bir tanesi de pamuk yardımıyla üzerindeki fazla suyu alıp, güneş ve oda ısısında kendi kendine kurumasını beklemek olacaktır. 

Yayınlamış olduğumuz moda haberlerinden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız  bizi sosyal ağlarda takip edebilirsiniz.

Facebook ta takip etmek için: Yemek ve moda

Twitter da takip etmek için: Yemek ve moda

Deri Çanta

1 Comment
  1. yelda 3 sene ago
    Reply

    benim gibi deri çanta sevenler için Deri çanta bakımı yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar yazınız güzel olmuş.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You may also like