Dikkat Çeken Teknolojik Gelişmeler

By

DGüzel günler Yemek ve Moda ailemiz. Bugün sizler için güncel kategorimizde, oldukça ilginizi çekeceğini düşündüğümüz bir araştırmamızı paylaşmak istedik. “Dikkat Çeken Teknolojik Gelişmeler”

Her geçen gün devam eden teknolojik gelişmeler, insanoğlunu hayrete düşürmeye devam ediyor.  Geçmiş günlerde yalnızca bilim kurgu filmlerinde rastladığımız sahnelerin bir kısmı, şimdilerde gerçeğe dönüşmeye başladı. Takip etmenin giderek zorlaştığı bu gelişmeler, yenilenme süreciyle insan hayatına damga vuruyor. Yazımızda son yıllarda yapılan ve oldukça şaşırtıcı boyutlardaki bu yeniliklerden bahsedeceğiz.

Dikkat Çeken Teknolojik Gelişmeler

  • 3D Yazıcılar; Günümüzün en çok konuşulan konularından biri olan 3D yazıcılar, hayatın her köşesinde kullanılabiliyor. 3D baskı yönteminde ayrıntıyı diğer bir yazıya bırakarak, yeni ürünler ortaya çıkıyor. Local Motors şirketi 3D yazıcıyla bir araba basarak, ona Strati adını verdi. Muhteşem diyebileceğimiz ürün, 3D baskı teknolojisiyle yapılabileceklere güzel bir örnek niteliği taşıyor. 3D yazıcı teknolojisi,  değişik malzeme ve yöntemler kullanılmasıyla, endüstri alanının büyük bir kısmına yardımcı oluyor. Bunun yanı sıra, 3D baskı yöntemiyle  gelişen kafatası ve omurilik parçaları sayesinde,  ameliyatlar ve hasta bakımları kolaylaşıyor. Yiyecek sektörüne de damgasını vuran gelişme, hayal gücümüzün çok ötesinde…
  • İnsansız Hava Araçları;   “Drone” yani İnsansız hava araçları, filmlerde görüntü almak için kullanılan ve maliyetinin oldukça fazla olduğu aletler olarak tanınırdı. Do it Yourself (DIY) adı verilen yani düşük maliyetlerle kendi yaptığımız drone’lar, askeri drone’lara göre daha hafif, ucuz ve taşınabilir özelliklere sahip. Bu özellikleriyle de, kişisel kullanımlara uygun bulunuyor. Şimdilerde oldukça makul maliyetli parçalar bulmak mümkün olabiliyor. Kimi firmalar ürün tesliminde kullanmayı düşündükleri bu aletleri, yasal engeller sebebiyle değerlendiremiyor. Ayrıca yakın günlerde Hollanda’da kalp krizi geçiren hastaya acil müdahalede kullanılmaya başlayacağı konuşuluyor.
  • İnsansı Robot; Bildiğiniz gibi robot denildiği zaman ilk akla gelen ülke Japonya’dır. Japonların robot deneyim ve tecrübeleri düşünüldüğünde, günümüzde görülmeye başlayan gelişmeler, insanları hayran bırakacak düzeylere ulaştı.  Bahsedeceğimiz “insansı” robotun adı Chihira Aiko. El ve kollarını oldukça kolay şekilde hareket ettiren robot, işaret diliyle konuşma sağlayabiliyor. Chihira Aiko’nun geliştirilmesinin ortak gayesi, sağlık sektöründe insanlığa yardım sağlayabilmek olmuş. Şimdilerde yalnızca bazı mimiklere sahip robotun, geliştirilebilir bir yapısı bulunuyor.
  • Uçan Araba; Bu sene Viyana’da düzenlenen öncüler festivali bir hayli ilginç bir araç tanıtımına ev sahipliği yaptı. AeroMobil 3.0 isimli araç, tıpkı normal arabalara benzer şekilde şehir trafiğinde hareket edip, aynı zamanda uçabiliyor.  Havada 200 km hız yapan araç, yukarıda toplamda 4 saat süresince kalabilme özelliğine sahip bulunuyor. Aracın yerdeki hızı ise 160 km’ye kadar çıkabiliyor. Geleceğin otomobili şeklinde tasvir edilen araç, deposu dolu olduğunda 875 km gidiyor. Tüm sürüş testlerini başarıyla tamamlayan AeroMobil 3.0,  Stefan Klein ve Juraj Vaculik adlı iki mühendis tarafından tasarlandı.

“Dikkat Çeken Teknolojik Gelişmeler” adlı makalemizi beğendiğinizi umarak, yazımızı sonlandırıyoruz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You may also like