Diyet yapmadan kilo verme yöntemleri

By

Diyet yapmadan kilo verme yöntemleri

Diyet yapmadan kilo verme yöntemleri: Yeni bir araştırma verilerinin sonuçlarına göre spor yaparken midenizin guruldaması iyi miktarda kalori yaktığınızı düşünerek sizi yanıltıyor olabilmekte. Araştırmada 10 normal kilodaki kadına yüksek ve düşük proteinli yemekler verilerek hatta bazılarına hiç yemek verilmeden koşu bandında yürümeleri istenmiştir. Yüksek proteini yedikten sonra koşu bandına çıkan kadınlarda hiç yemek yemeyen kadınlara nazaran daha fazla kalori yaktıkları saptanmıştır. Az proteinli yemek yiyen kadınlar ile hiç yemeyenler arasında da bir farka rastlanmamıştır. Denekler 24 saatte 185 kalori daha fazla yakmıştır, peki bu ne anlama geliyor?

Aç karnına spor yapmak yağ yakar mı?

Vücudumuza ne kadar fazla kalori yüklersek o kadar fazla kalori yakımı gerçekleşir. Örneğin her gün normal olarak aldığımız kalorilerin haricinde bir kalori yüklemesi yapılırsa yılda toplamda 15 kg daha fazla kalori harcaması yapabiliriz. Egzersiz yapmadan öncede aç kalmak kilo kaybına sebep olmaktadır. Fakat bu yoldan sağlıksız bir biçimde kilolarınızdan kurtulmuş oluruz ve kalori kaybı gerçekleşmez. Çünkü spor esnasında aç bünyede yağ ve kaloriden ziyade kaslarda erime ve kayıp oluşur. Kaslar eriyerek güçsüzleşeceği içinde tartıda daha düşük kg çıkmaktadır. Bu geçici ve yanlış bir yöntemdir. Çünkü doğru kilo vermek kasları değil yağları yakıma çevirmektir. Nitekim zararlı olmasına rağmen bu yolu izleyenler yaktıkları kasları karşılığında verdikleri kiloları fazlasıyla geri alacaktırlar.

Bu yüzden spor yapmadan önce 60 – 90 dakika arası protein ağırlıklı gıda lar tüketirsek daha sağlıklı spor yapmış oluruz. Fitness egzersiziniz den bir saat önce yenen protein dolu yiyecekler sizlere spor esnasında daha fazla kalori harcarınızı sağlayacaktır. Tam olarak ne kadar protein almanız gerektiği halen tartışma konusu olsa da ortalama 30 gram protein günlük ideal olarak belirlenmiştir. Uzmanlarda protein içeceklerini, yumurta, fıstık ezmesi gibi bol protein içeren gıdaları tavsiye ederken sadece spor yaptığımız günlerde ağırlık verilmesini öneriyor. Çünkü spor yapmadığımız zaman protein takviyeleri ve ağır protein içeren gıdaları tükettiğimizde vücudumuzda yakmadığımız sürece bizlere ekstra kilo olarak geriye döneceğini bildiriyor. Uzmanların önerdiği 45 kalorilik sabah kahvaltısında 2 yumurta beyazı, 1 yumurta, 2 dilim yağlı ekmek ve portakal suyu bulunuyor.

Ara Öğünlerin kilo üzerine etkisi:

Günümüzde yediğimiz birçok yemeğin kalori değerlerini bilmek sağlıklı bir şekilde kilo vermemize yardımcı olacaktır. Kilo vermemizin en temel yolu metabolizma hızımızı bir düzene oturtmak düşürmek ve sabit tutmaktır. Bunun hızlı yapılıp birden düşürülmesi çeşitli sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Tüm bu olayları uzman bir diyetisyenden alınacak tavsiyeler doğrultusunda yapmalı ve bu durumu yaşayan bayanlarımızın diyetisyene gitmeden ara öğünlere yönelmesi alacağı kaloriyi düşürmesinden dolayı göz önünde bulundurması gereken bir konudur. Öğle ve akşam yemekleri arasında ara öğünler alınması ve tokluk hissi veren gıdaların tercih edilmesi iştahınızı keserek akşam öğünlerinde daha az kalori almanıza sebep olacaktır.

Bu ve benzer paylaşımlarımızın devamlılığı için bizi sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Daha sağlıklı bir bünye ve daha kaliteli yaşam önerilerine ihtiyaç duyuyorsanız sağlık kategorimize bir göz atmanızı öneririz.

Diyet yapmadan kilo verme yöntemleri

 

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You may also like