Doğru Beslenmede Faydalı Bilinen Zararlı Gıdalar

By

Hayırlı günler dileriz Yemek ve Moda ailemiz.

Bugün sizler için sağlık köşemizde, pek çoğumuzun sağlıklı olduklarını düşünerek, sofralarımızdan ayırmadığımız, bazı gıdalar hakkında sizi bilgilendirmek istiyoruz.

Söz konusu bu gıdalar; insan sağlığı için zararlı olan içerikleri sebebiyle, beslenme uzmanları tarafından hayatımızdan çıkarmamızı öğütledikleri maddeler arasında sayılıyor. Gelin şimdi, bu gıdaların bazılarına birlikte göz gezdirelim.

Doğru Beslenmede Faydalı Bilinen Zararlı Gıdalar

  1. Tam buğdaylı ürünler; Büyük ölçüde glüten içeren bu besinler, tüketenlerde D vitamini eksikliklerine sebep olacaktır. Buda, kötü kolesterolün artmasına ve sindirim sistemine oldukça zararlıdır.
  2. Kahvaltı gevrekleri; Bu besinler, genellikle diyetlerde kullanılmaktadır. Oysa işlenmiş karbonhidrat ve glikoz içeriği sebebiyle, şekerin tüm zararlı etkilerini taşımaktadır. Bilinenin aksine; sizi zayıflatmaz. Tam tersine hızlı acıkmaya sebep olacağından, diyetinizi bozacaktır.
  3. Enerji içecekleri; Bu içecekler, sporcular için hazırlanmış, içeriğinde su, şeker ve mineral olan içeceklerdir. Harici kişilerin, alkolle veya içecek olarak, zevk için tüketmeleri kesinlikle zararlı görülmektedir.
  4. Meyve suları; Kolanın zararlı olduğu, toplumumuzca bilinen bir gerçektir. Satılan meyve suları ise ebeveynler tarafından masum oldukları düşünülerek, çocuklara rahatlıkla içirilmektedir. Oysa bu meyve suları; şeker, su ve yapay aroma içermeleri sebebiyle çok zararlıdır. Evde sıkılan meyve suları da, meyvenin yararlı liflerinden arındırılmasına sebep olmaktadır. Bu sebeple, en doğrusu meyvenin doğrudan tüketilmesidir.
  5. Yağsız yâda az yağlı ürünler; Bu tür gıdalarda işlenmiş olmaları dolayısıyla, şeker içermektedirler. Az yağlı olması sebebiyle, güvenli oldukları düşünülerek, yöneldiğimiz bu tarz besinler, farkında olmadan vücudumuza zarar vermemize sebep olmaktadır. Bu sebeple, uzak durulmaları gerekmektedir.
  6. Sebze yağları; Bu tarz işlenmiş endüstriyel yağlar, yağ asidi içermektedir. Kronik hastalıklara kapı açan bu gıdalar, tüketilirken çok dikkat edilmelidir.
  7. Az yağlı ve yağsız gıdalar; Bu gıdalarda işlenmiş gıdalar kapsamındadır. Bu gıdaların tüketilmesiyle birlikte, vücuda şeker yüklemesi yapılacağı için, beslenme uzmanları yenmemesi konusunda ikaz etmektedirler.
  8. Glütensiz gıdalar; Yapay olan söz konusu gıdalar, şeker ve kimyasal madde içermesi nedeniyle oldukça zararlıdır.
  9. Diyet bisküviler; Bilinenin aksine, büyük ölçüde şeker ve işlenmiş kimyasal maddeler içermektedir ve bu sebeple tüketilmemelidir.

“Doğru Beslenmede Faydalı Bilinen Zararlı Gıdalar” makalemizin faydalı olduğunu umud ederek, yazımızı sonlandırıyoruz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You may also like