Erkeklerde Sakal Modelleri

By

Erkeklerde Sakal Modelleri

Erkekte sakal önemli bir unsurdur ve bayların tarzını belirlemektedir. Bayanların birçoğu erkekleri sakallı tercih ederler. Örneğin bazı bayanlar, kirli sakalın erkekleri oldukça çekici yaptığını düşünmektedir. Sakalın erkeksi bir hava kattığı gerçeği doğrudur. Bu sebeple de, erkekler sakallı olmayı severler. Birçok sakal çeşidi bulunmaktadır. Makalemizde bu sakal çeşitlerine de yer vermek istiyoruz. Her sakal çeşidi kişiye ayrı bir hava katmaktadır. Fakat burada önemli olan konu, kişinin kendisine yakışan modeli bulunması ve kendi tarzını oluşturmasıdır. Sakal uzatmayı, sadece kılları uzatmak olarak algılamak yanlış bir yaklaşımdır. Bu işlem, özen ve bakım istemektedir. Düzenli olarak bakım uygulanmayan sakallar kişiyi kötü gösterecektir. Bunun yanı sıra, temizlik koşullarına da özen gösterilmeli ve sakala şekil verilmelidir.

Yüz tiplerine göre sakal modelleri

Hafif sakal: Bu sakal biçimi kısa kıllardan oluşmaktadır. Hemen hemen bütün yüz tiplerine uyduğu söylenebilir. Yalnız kumral ve sarışın baylarda daha çekici göründüğü düşünülmektedir. Bu sakal çeşidi spor ve klasik giyimin her şekliyle uyum sağlama özelliğine sahiptir. Kadınlar arasında en ilgi çeken ve bayanların en çekici buldukları sakal çeşididir.

Top sakal: Erkeklerin sıklıkla tercih ettikleri bir sakal modelidir. Diğer bir ismi keçisakalıdır. Bu sakalda dikkat edilmesi gereken, sakalın kaşlarla orantılı olması gerektiğidir. Ayrıca çene yapısı uygun olan kişilerin bırakması önerilir.

Kirli sakal: Kılları sık olan ve çok olan kişilerin benimsemesi gereken bir modeldir. İnce ve dar yüzlü beylere önerilmektedir.

Kaba sakal: Yüzün çoğu kısmını sararak, dağınık halde bulunan ve sayıca fazla olan sakal modelidir. Kaba sakal modeli, dağınık ve doğal görünümüne rağmen fazlasıyla hoş bir görünüm vermektedir. Kaba sakal bırakan kişilerin omuzlarına dikkat etmesi önerilmektedir.

 

2 Comments
 1. Durdane Soydam 3 sene ago
  Reply

  Son bir kaç senedir erkeklerde sakal modası var ben pek sevmiyorum ama

  • Eray ULUSLU 3 sene ago
   Reply

   Değerli yorumunuz için teşekkür ederiz Dürdane hanım. Sizinde dediğiniz gibi yaklaşık 2 senedir erkeklerde sakal modası hakim sizin düşüncenizin tam aksine birçok bayan sakal modellerini sevmekte fakat zevkler ve renkler her daim tartışılmaz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You may also like