Et pişirmenin püf noktaları

Et pişirmenin püf noktaları

Hemen herkesin severek yediği etlerin leziz olması etin kalitesi kadar, pişirme tekniği ile de alakalı bir konudur. Bir etin lezzetli olabilmesi için bazı püf noktaları bulunmaktadır. İşte o püf noktaları.

Et pişirmenin püf noktaları

Etin içerisinde kendine ait bir suyu bulunmaktadır. Biz eti pişirirken et eğer suyunu bırakırsa tekrar içine almaz ve pişmeye devam ettikçe kurur. Bu sebeple et suyunu kaybetmeden pişirmek çok önemlidir.
Bunun oluşumunu engellemek için dana eti,tavuk veya kuzu eti fark etmez, ısıtılan tavada pişirilmesi gerekmektedir. Tavamızı ocağa koymalıyız ve tavayı ısıtmalıyız. Isıtılan tavaya bir adet et atıyoruz ve ondan anında ses gelmesini gözlemliyoruz. Ses geliyorsa tavamız istenilen ısıya ulaşmış demektir. Tavamız yanmaz yapışmaz bir tavaysa sıvıyağ koymaya gerek yoktur. Fakat değilse içine az miktarda yağ koymalıyız.
Tavadan ses geldiyse bütün etlerimizi içine atıyoruz ve karıştırıyoruz.
Tavada etlerin rengi değişene kadar karıştırılma işlemine mühürleme denilmektedir. Etlerin dış rengi değişmeye başladığında suyunu içine hapseder ve salmaz. Bu aşamada ete tuz konmamalıdır. Eğer ete tuz değerse et tekrar suyunu salacaktır.
Etlerin rengi döndükten sonra soğan, biber, domates, sebzeler eklenerek kavrulabilir. Bu şekilde yemeğinizi pişirebilir ve lokum gibi, lezzetli etler pişirebilirsiniz.

Afiyet olsun yemek ve moda ailesi.

Bizi sosyal ağlarda takip ederek yazmış olduğumuz Yemek tariflerin den ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Twitterde takip etmek için tıklayınız.   Facebook’ta takip etmek için tıklayınız.

et pişirmenin püf noktaları

Etiketler: , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.