Ev dekorasyonunda renklerin önemi

Ev dekorasyonunda renklerin önemi

Ev dekorasyonunda renklerin önemi Evimizin dekorasyonunda bilindiği gibi, pek çok dikkat edilmesi gereken husus bulunmaktadır. Kullanılan mobilyaların cinsinden, halı ve aydınlatmasına kadar, bu hususlar uzun bir liste şeklinde sıralanabilir. Bugün size aktarmak istediğimiz, bahsi geçen listeden önemli bir detay; ev dekorasyonunda renklerin önemi başlığı olacak…

Ev dekorasyonunda renklerin önemi ayrıntılarına girmeden önce, belirtmemiz gereken; renkler konusunda araştırmacıların uzun çalışmalar yaptığı ve bu çalışmalar sonucunda, renklerin ruh halinde farklılıklara sebep olduğu gerçeğidir. Renkler; sinir sistemindeki uyarılmadan mesul bölgesini direkt şekilde etkiliyor. Bu araştırmada bize gösteriyor ki, dekorasyondaki renk seçimimizde uzman görüşü almamız mutlak fayda sağlayacaktır diyebiliriz. Odaklandığınız renk, beyninizde sizi fiziksel olarak etkileyecek salgılar salgılıyor. Buda demek oluyor ki; sürekli bulunduğunuz ortamlarda seçtiğimiz renkler, yaşam kalitemizi etkiliyor.

Öncelikle evlerimizdeki en önemli oda olarak gördüğüm; çocuk odalarımızdan başlamak istiyorum. Sarı rengin, çocukların daha fazla ağlama tepkisine sebep olmasından ötürü, çok kullanılmamasını tavsiye ederek başlayabiliriz. Erkek çocuklarında; kırmızı ve mavi tonlarına serpiştirilecek sarı tonları, uyumlu, kullanışlı ve sağlıklı olacaktır. Kız çocuklarında ise; feminen renklerin karşılığı olan, eflatun, açık mavi ve sarının çok açık tonlarını önerebiliriz. Çocuğunuzda hiperaktif bir durum tespit edilmişse; aman ha kırmızı kullanmayın. Bu renk, çocuğunuzun davranışlarını tetikleyecektir.

Gelelim yatak odasında kullanılması öngörülen renk çeşitlerine… Pembe; sakinleştirici özelliği ve enerjinizi boşaltması sebebiyle odalarınızda tercih edilebilir. Hatta bazı hapishane ve hücrelerde; suçlular arasında sorun yaşanması engellenmesi için duvarlarda bu renkler kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra, uykuya rahat geçiş sağlama imkânı veren mor renkte, bu odalarda diğer bir tercih önerisidir.

Ev dekorasyonunda renklerin önemi

 

Aşırı kilo problemi olanlara mavi rengi önerirken; özellikle de iştah arttıran kırmızı ve turuncu tonlarından kaçınmalarını hatırlatalım. Bu yanlış tonlar; sizin hızlı yemek yeme hissinizi harekete geçirir. Turuncu, sosyalleşme yönümüzü destekleyen bir renk olmasından ötürü, yemek odalarında dikkatli kullanıldığı takdirde uyum sağlanabilir. Bunun aksine, mavi tonlar iştahınızı keseceği ve nabzınızı düşüreceği için, yemek odalarınızda, mutfaklarınız da ve hatta buzdolabınızda magnet olarak bile kullanılabilir. Bu kendinizi frenlemenizin doğal yollarından biri olacaktır.

 

Etiketler: , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.