Evinizde Yapabileceğiniz Cilt Bakımı

By

Evinizde Yapabileceğiniz Cilt Bakımı Önerileri

Özellikle son yıllarda, cilt bakımı konusunda giderek bilinçlenmeye başlayan bayanlar; gerek uzman görüşleri alarak, gerekse araştırmalar yaparak ciltlerini tanıma ve koruma yolunda attıkları adımları çoğaltmışlardır. Baktığımız zaman, bu gerçekten de sevindirici bir haberdir. Zira cilt temizliği ve koruyucu bakım, en az diş sağlığı veya beden temizliği kadar dikkate alınması gereken konulardan biridir.

Üstelik bunu yaparken, gözünüzün korktuğu gibi yüksek meblağlar ödemenize, güzellik salonlarında saatler geçirmenize de gerek yoktur. Cildinizi tanımanız ve pek çoğu evinizde bulunan malzemelerle düzenli yapacağınız bakımlar sayesinde, işleminizi kendinizde kolaylıkla halledebilirsiniz.

Makalemizle; evinizde yapabileceğiniz cilt bakım önerileri hakkında bazı püf noktaları edinebilirsiniz.

Öncelikle başta da belirttiğimiz gibi, cilt tipinizi bilmeniz çok önemlidir. Bu konuda yeterli bilgiye sahip olduğunuzu düşünmüyorsanız, uzman görüşü almanız yardımcı olacaktır. Cildinizin kuru mu, yağlımı, hassas mı olduğunu öğrendikten sonra verebileceğimiz bilgiler ışığında, evde düşük bütçelerle bakımınızı yapabileceksiniz.

Her şeyden önce cildinizi düzenli olarak her gün temizlemeniz ve bu sayede gözeneklerinizin nefes almasını sağlamanız gerekmektedir. İstediğiniz canlı görüntünün sırrı da burada yatmaktadır. Bunu yaparken temizleme jelleri, sabunlar kullanabilirsiniz. İşlem bittikten sonra ise bol suyla cildinizi durulamalı, temizlendiğinden emin olmalısınız. Jel yerine sabun kullanmayı tercih edenlerdenseniz; zeytinyağlı sabunları kullanmanızı öneriyoruz. Zeytinyağlı sabunlar, cildinizin daha yumuşak olmasını sağlayacaktır.

Salatalık temizleme losyonu;

Şimdi de sizlere her evde bulunan bir malzeme yardımıyla temizleme losyonu nasıl yapılır bunu anlatalım. Kabuklarını soymadan rendelediğiniz salatalığı 15 dakika boyunca suda kaynatıyoruz. Süzdüğünüz salatalıklarımızı soğumaya alıyoruz. Üzerine 25 gr badem yağı ve bir kaşıkta sıcak süt ekliyoruz. Hazırladığımız losyonumuzu uygulayarak cildimizin temizliğini tamamlıyoruz.

Bahsettiğimiz temizleme işlemlerinden herhangi birini tercih ederek bu aşamayı tamamlayanlar, ikinci aşama olan nemlendirme aşamasına geçmelidirler. Bunu yaparken, ister hazır olarak alacağınız nemlendiriciler veya yine evde kendi hazırlayacağınız karışımları uygulayabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken konu, cildinizin nemlenirken beslenmesine de önem verilmesidir.

Evde hazırlayabileceğiniz nemlendirici losyon önerisi;

İki üç damla kadar mavi anemon yağı, bir tatlı kaşığı kadar zeytinyağı, bir tatlı kaşığı miktarınca bitkisel gliserin ve dört beş damla da çörek otu yağı… Tüm bu malzemeleri karıştırarak, güneşle temas etmediğiniz zamanlarda cildinizi nemlendirebilir ve bahsettiğimiz gibi ihtiyacınız olan besinleri cildinize uygulayabilirsiniz.

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You may also like