Gebelik Tarama Testlerinin Önemi

Hayırlı günler dileriz Yemek ve Moda ailemiz. Bugün sizler için sağlık köşemizde, hanımlarımızın en özel dönemi olarak gösterilen hamilelikle ilgili bir detaydan bahsetmek istiyoruz. “Gebelik Tarama Testlerinin Önemi”

Bir anne adayının bebek haberini almasıyla birlikte, tüm ailede tatlı bir telaş yaşanmaya başlar. Fakat bu süreçte bebekte tespit edilebilecek bir takım rahatsızlıklar, huzursuz edebilir. İşte bu nedenle doğum sürecine kadar, uzmanların öngördüğü testlerin zamanında yapılması çok gereklidir.

Gebelik Tarama Testlerinin Önemi

Yapılan testlerin gebeliğe bir zararı yoktur

Yapılan tarama testleri, bebeğin hayatı boyunca gerek bedensel, gerekse zihinsel engellere yol açacak, tedavisi mümkün olmayan hastalıklar ve doğumsal anomaliler hakkında anne adayına erken süreçte haber vermektedir. Testler; anneden kan alınması ve ultrason incelemeleri sonucu gerçekleştirilir. Bu bakımdan, gebeliği olumsuz etkileyebilecek bir durum yoktur.

Tüm gebelerin tarama testlerini yaptırması önerilir

Down sendromu ve kromozam rahatsızlıkları için yapılan testlerde, rahim veya plasentaya iğne sokularak, doku veya sıvı alınması gerekir. Konuyla ilgili riskler, doktor tarafından aileye bildirilmektedir. Bu sebeple testlerin tecrübeli ve iyi merkezlerde, uzman doktorlara yaptırılması tavsiye edilir. Bu testlerin yapılma zorunluluğu bulunmamaktadır. Ama alınabilecek önlemler düşünüldüğünde, yaptırılmasının önemi görülmektedir. Sonuçların kötü çıkması halinde, gebeliğin sonlandırılmasına karar verilmese bile, doğum gerçekleşir gerçekleşmez, bebeğin tedavisinin başlatılabilmesi bu şekilde mümkün olacaktır.

Bazı gebelerde sosyal çevre, anneyi test yaptırmakla ilgili olumsuz etkileyebilmektedir. Anne adayı sağlıklı bir gebelik geçiriyorsa, uyarılara dikkat ediyorsa, testleri gereksiz görebilir. Oysa annenin sağlıklı olması, bebekte sorun çıkmayacağının garantisini veremez. Bu sebeple erken tespitler, aile ve bebek için zamanında gerekli adımların atılmasını kolaylaştırır.

“Gebelik Tarama Testlerinin Önemi” makalemizin sizler için aydınlatıcı olduğunu umarak, yazımızı sonlandırıyoruz.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.