Göz sağlığı için 10 pratik bilgi

Göz sağlığı için 10 pratik bilgi

Göz sağlığı için 10 pratik bilgi: Vücudumuzun en kıymetli organı hepimizin bildiği gibi gözdür. Peki, en önemli organımızın sağlığı hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz? Gelin birlikte bu 10 pratik bilgiyi inceleyelim.

İşte göz sağlığınız için tavsiyeler

  • Bebeğinizi göz sağlığı çok önemli, çocuğunuzun hiçbir şikâyeti olmasa bile 1 yaşında mutlaka bir göz taramasından geçirilmeli. Bu tarama çocuğunuzu göz tembelliğinden kurtaracaktır.
  • Çok uzun saatler boyunca bilgisayar karşısında çalışanlar mutlaka gözlerini dinlendirmeli ya da uzman hekimlerinin tavsiye edeceği dinlendirici gözlükleri kullanmalıdırlar. Bu dinlendirici gözlüğü kullanmayanların gözlerinde kuruluk ve alerji olma ihtimali diğer insanlara göre daha yüksektir.
  • Göz hastalıklarının belirtisi olarak şunları sıralayabiliriz; gözde kaşıntı, sulanma, okurken zorlanma, ağrı, başınızı eğik şekilde okuma, gözleri kısarak okumak ve odaklanma problemi göz hastalıklarının en büyük belirtilerindendir. Bu belirtilerin bir ya da birkaç tanesini gözlemliyorsanız mutlaka bir göz doktoruna gitmelisiniz.
  • Çalışma ortamında sarı ya da yumuşak (soft) tonlarda ışık tercih etmeye özen gösteriniz. Sporcu ya da şeker hastasıysanız, düzenli göz muayenenizi ihmal etmemeye özen gösteriniz.
  • Makyaj malzemelerinizi ortak kullanmaktan kaçınınız. Göz farı, rimel ve göz kalemi gibi makyaj malzemelerinin ortak kullanılması sonucu göz nezlesine yakalanabilirsiniz.
  • Renkli gözlü kişilerin gözleri, güneş ışınlarına daha yoğun şekilde maruz kalacağı için mutlaka güneş gözlüğü kullanmalıdırlar.
  • Lens kullanan kişiler, güneş ışınlarına maruz kalmaları durumunda, katarak, görme noktası hassasiyet kaybı ve göz korneasında bozulma gibi rahatsızlıklarla karşılaşabilirler. Bu nedenle lens kullanırken dikkat etmeli ve güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde kullanmamaya özen göstermeliyiz.
  • Gözünüze ani gelen bir darbe ya da kaçan bir cisimden sonra gözünüzü ovalamayınız. Bu gibi durumlardan en etkili yöntem, gözünüzü ovalamak yerine bol su ile yıkamanız olacaktır.
  • Başka birinin gözyaşlarını elinizle silmek bu kişinin göz pınarlarının zedelenmesine sebebiyet verebilir. Ayrıca bu kişide kapak şişliği ya da göz kızarıklığı varsa bu bulaşıcıda olabilir. Bu gibi durumlarda elinizi sabunlu su ile bolca yıkayınız.

Sizde vücudunuzun en önemli organı olan gözlerinizin daha sağlıklı olmasını istiyorsanız, yukarıda yazmış olduğumuz bu 10 pratik bilgiye dikkat etmelisiniz.

Bu ve benzer paylaşımlarımızın devamlılığı için bizi sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Daha sağlıklı bir hayat için uzman editörlerimiz tarafından hazırlanan sağlık kategorimize göz atabilirsiniz. Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip ederek yayınladığımız yazılardan ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Aklınıza takılan tüm soru ve görüşlerinizi yorum kısmı ya da iletişim formu aracılığıyla bizlere ulaştırabilirsiniz.

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.