Gözaltı Morlukları

By

Gözaltı Morlukları

Gözaltı morlukları: Gözünüzün alt kısmında oluşan morarma ve şişlikler, sizi olduğunuz yaşınızdan daha yaşlı ve bitkin halde gösterecektir. Bu gözaltı morlukları, bazı makyaj hileleri sayesinde kapatılabilse bile, bu geçici bir çözümdür. Asıl yapılması gereken bitkisel yollarla çözüm aramak ve morlukların tedavisini sağlamaktır.

Bunun yanı sıra gözaltı morluklarının neden kaynaklandığını bilirsek, kendimizi koruyabilir ve böylece önlem alarak, oluşmasını önleyebiliriz.

Gözaltı morlukları neden oluşmaktadır?

 1. Böbrek üstü bezleriniz düzensiz çalışıyorsa, gözaltınızda morarmalar meydana gelebilir.
 2. Birçok rahatsızlığında temel nedeni olarak saptanan stres, gözaltı morluklarının da oluşma sebepleri arasında sayılmaktadır. Stres sonucunda değişen hormonlar gözaltınızda morarmalar meydana getirir.
 3. Zayıf insanların yüzleri çökük olduğu için, gözaltlarında morarmalar meydana gelebilir.
 4. Kozmetik ürünleri doğru kullanılmadığı zaman, sakıncalar doğurur. Örneğin, sıklıkla kullanılan gözaltı temizleyicileri buradaki deriyi zaman içerisinde zedeler ve deriyi inceltir. İncelen deride damarlar görünmeye başlayarak bölgenin morarmasına sebep olur.
 5. Damar genişlemesi olan kişiler gözaltı morluğu sıkıntısını da yaşamaktadırlar.
 6. Egzama ve cilt alerjisi olan kişilerde cilt çok hassas olduğu için, gözaltı derisinde incelme sonrasında morarma oluşmasına neden olmaktadır.
 7. Yüzünüzün yapısında, göz çevrenizde çukurluk varsa bu durum, o bölgede gölge oluşturacaktır. Bunun sonucunda ise, gözaltı morluğu görünümü belirecektir.
 8. Karaciğer rahatsızlığı olan kişilerde, bu rahatsızlık saptanabilir.
 9. Kullanılan alkol ve sigara, kandaki oksijen seviyesini düşürmektedir. Buda gözaltında morarmalara sebep olmaktadır.
 10. Yaş ilerledikçe deri incelir ve gözaltı morarmaları meydana gelir.
 11. Günlük ihtiyaç duyulan vitaminler alınmaması halinde, gözaltında morarmalar oluşabilir.

Doğal Tedavi Yöntemi

 • 1 çay kaşığı badem yağı ve 1 çay kaşığı bal
 • Badem yağımız ve balımızı karıştırarak, gözaltı bölgemize sürüyoruz. Bu karışımı gözaltımızda 20 dakika boyunca bekletiyoruz. Sonrasında temizliyoruz. Yaptığınız bakım sonrasında cildinizin yumuşadığını ve onarıldığını göreceksiniz.

Gözaltı morlukları için maske tarifi

 • 1 çay bardağı papatya kurusu ve yarım litre su
 • Kaynattığımız suyun içerisine papatya kurularını atıyoruz. Demlendiriyoruz. 20 dakika sonunda süzdüğümüz karışımı, gözaltı bölgemize tampon yapıyoruz. 5 dakika gözaltında bekletip, yarım saatin sonunda yüzümüzü yıkıyoruz. Bu uygulamayı 3 günde 1 tekrarlıyoruz.

Bu ve benzer paylaşımlarımızın devamlılığı için bizi sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Daha fazla makyaj önerisi için uzman editörlerimizin sizin için hazırladıkları güzellik kategorimize göz gezdirebilirsiniz. Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip ederek yayınladığımız yazılardan ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Aklınıza takılan tüm soru ve görüşlerinizi yorum kısmı ya da iletişim formu aracılığıyla bizlere ulaştırabilirsiniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You may also like