İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir, Hastalıktan Korunmanın Yolları

By

Hayırlı günler dileriz Yemek ve Moda okuyucularımız.

Bugün sizler için sağlık köşemizde, birçok kişinin sıkıntı yaşadığı bir rahatsızlıktan bahsetmek istiyoruz. “İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir, Hastalıktan Korunmanın Yolları”

Son yıllarda sıklıkla karşılaşılan söz konusu rahatsızlıkla ilgili yapılan araştırmalar; idrar yolu enfeksiyonunu, her beş kadından birinin yaşadığını gösteriyor. Hastalığın oluşma sebebine bakıldığında, genel olarak dış etkenler dolayısıyla gerçekleştiği gözlenmektedir. Oluşan enfeksiyon mesaneye, hatta böbreklere kadar erişebilir.. Ancak mikroskopla tespit edilebilecek bu mikroplar, erkeklerden ziyade, kadınların yaşadığı bir durumdur. Bunun sebebi; erkek ve kadın arasındaki anatomi farkıdır. Kadınların idrar yolu, erkek bedenine oranla daha kısa olduğu için; enfeksiyon kapma riski fazladır.

Makalemizin aydınlatıcı olabilmesi için, başlıklar altında sizinle gereken bilgileri paylaşmayı düşünüyoruz.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir, Hastalıktan Korunmanın Yolları

Bir kişinin idrar yollarının enfeksiyon kapmasıyla birlikte; yolun astarı kırmızılaşır ve tahriş meydana gelir. Söz konusu bu durum, bir takım belirtilerin gerçekleşmesiyle devam eder.

İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri; Bu belirtiler 2 başlık altında incelenmektedir.

  • Alt yolda gerçekleşen idrar yolu enfeksiyon tanıları; idrar yapılırkenki yanma hissi, sık aralıklarla idrara çıkma isteği belirmesi, idrarda kan, idrara çıkmada çabukluk, keskin kokulu idrar, koyu renk idrar, bulutlu tabir edilen idrar, kadınlarda pelvik ve erkeklerde rektal bölge ağrıları…
  • Üst yolda gerçekleşen idrar yolu enfeksiyon tanıları; midede bulantılar, ateşin yükselmesi, titremeler, kusma, sırt ve yan bölgelerinde ağrı hissi.

İdrar Yolu Enfeksiyonundan Korunma Yolları

  • Günlük su tüketiminize özen gösterin ve idrarınızı tutmayın. Tuvaletin tutulmaya çalışılması; vücutta bakteri oluşumuna neden olmaktadır.
  • Kadınların cinsel ilişki sonrasında, mikrop kapma olasılıklarına karşı, idrarlarını yapmaları önleyici olabilir.
  • Bağırsakta oluşan bir bakterinin, meydana gelmesini engelleyen aldoz şekeri tüketin. Yapılan araştırmalar, bu şekerin oldukça faydalı olduğunu göstermektedir.
  • Yukarda sıraladığımız, hastalık belirtilerinin yaşanması durumunda mutlaka doktor kontrolünden geçin.
  • Tuvalet temizliği sırasında; peçeteyi önden arkaya doğru silin.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir, Hastalıktan Korunmanın Yolları” makalemizin; sizler için aydınlatıcı olduğunu umarak, yazımızı sonlandırıyoruz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You may also like