İş görüşmesine giderken kıyafet seçimindeki bilmeniz gerekenler

By

İş görüşmesine giderken kıyafet seçimindeki bilmeniz gerekenler

İş görüşmesine giderken özellikle kıyafetimize dikkat etmemiz gerekir . İnsan beyni yeni birisiyle karşılaştığı an, ilk 30 saniye dış görünüşü ile  değerlendirme yaparak onu sevip sevmediğini belirliyor . Eğitiminizin durumu, tecrübeleriniz ne olursa olsun öncelik olarak, karşı tarafta ilk görüşte iyi bir izlenim bırakmanız gerekmektedir .

İş görüşmelerinde öncelikle ne çok ciddi bir tarz ve hava oluşturmalıyız ne de çok spor bir görünüm de olmalıyız . Arasında çok ince bir sınır vardır bu sınırı oluşturabilmek çok önemlidir .

Sadece kıyafet seçimi değil kıyafetin rengi de aslında önemli bir detaydır . Öncelikle yoğunlaşmamız gereken hangi sektörde çalıştığımız ve çalışma şekline uygun bir seçim yapmaktır .

Örneğin masa başında finansal bir iş için başvuru yaptığımızda resmi ve ciddi bir duruş sergilememiz sadelikten yana olmamız gerekir. Ama daha sanatsal bir iş için başvuruda bulunduysak, biraz daha spor bir tercihte bulunabiliriz. Kesinlikle ciddiyetsiz ve dağınık bir izlenim yaratmamalıyız .

Ayakkabı seçimine gelirsek, kötü bir izlenim oluşturmamak için bayanlara iş durumuna göre topuklu tercihini öneririm . Ama ayakkabının ucunun açık olmamasına, terlik ve çorap giyilmeden kullanmamasına dikkat edin.

Makyajın abartısından çekininiz. Bakımlı olduğunuzu da vurgulayınız . Sadeliği takip ediniz .

Özellikle erkeklerin çok tercih ettiği takım elbisenizin temiz ve bakımlı olmasına özen gösteriniz . Bakımsız ve kirli bir takım elbise kullanmanız sizin dağınık spor ve salaş bir kıyafet giymenizden bile daha kötü bir etki yaratabilir .

Bayanlar kıyafetlerinde mini etek veya göğüs dekoltesi kullandıklarında aşırıya kaçmaları olumsuz etki yaratabilir . Ciddiyet ve dekoltede dozajı ayarlamak çok önemlidir . Bunun için kısa kalem etek kullandığınızda altına çorap tercih etseniz bile kısa kumaş şortları tercih etmekten uzak durun .

Takı ve aksesuar olarak çok fazla hareket eden ses çıkaran parçaları tercih etmekten kaçınmalısınız . Zira bu size yöneltilen soruları ve sizin verdiğiniz cevaplar sırasında mülakatı yapan iş vereninizin dikkatini dağıtabilir .

Kıyafetlerde renk olarak en çok tercih edilen beyaz ve mavi tonları oluyor . Beyaz güvenilir ve temiz özenli bir görünüm yarattığı için en çok tercih edilen renkler arasında . Tercihlerinizin arasında mavi , gri , beyaz , siyah olması gereken renklerdir

Sizinle tekrardan bir görüşme talep edildiğinde kıyafetinizi değiştirmeyi ve eski kıyafetlerinizle alakasız seçimler yapmayı unutmayın …

Sizin için özenle seçmiş olduğumuz ” İş görüşmesine giderken kıyafet seçimindeki bilmeniz gerekenler ” galerimize göz atmayı unutmayınız.

Bizi sosyal ağlarda takip ederek yazmış olduğumuz moda ile ilgili haberdar ilk siz olabilirsiniz.

Twitterde takip etmek için tıklayınız.   Facebook’ta takip etmek için tıklayınız.

5 Comments
 1. Aslı Keser 3 sene ago
  Reply

  anlatım gerçektende doğru ir iş görüşmesine giderken bir nebze göz boyamak gerekli

  • Eray ULUSLU 3 sene ago
   Reply

   İş görüşmesine giderken göz boyamak kelimesi yerine imajınızı yansıtmak demek daha doğru olur diye düşünüyorum

 2. Sinem Kamali 3 sene ago
  Reply

  Çok güzel bir anlatım olmuş özellikle iş görüşmesine giderken kendimize biraz özen göstermek ve iş görüşmesi sırasında kişisel imajımızı yansıtmak gerçekten de çok önemli bana göre.

  • Eray ULUSLU 3 sene ago
   Reply

   Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederiz Simge hanım. Söylediklerinizde tamamen haklısınız. Eğer kişi önemli bir görüşmede kendi imajını kanıtlayamıyorsa işi gerçekten de zor olacaktır.

 3. elanur 3 sene ago
  Reply

  Tavsiyelerinizi değerlendireceğim 🙂

Leave a Comment

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You may also like