Kapatıcı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

By

Hayırlı günler dileriz Yemek ve Moda ailemiz.

Bugün sizler için güzellik köşemizde, “Kapatıcı Hakkında Bilmeniz Gerekenler” konusunu derledik.

“Kapatıcı” bir makyajın en önemli adımlarından birini oluşturuyor. Öyle ki; makyaj yapmaya yeni başlayan hanımlarımız bile, kendisini kısa süre içerisinde bu ürünün büyüsüne kaptırıyor.

Peki, kapatıcılar hakkında neyi, ne kadar biliyoruz?

Gelin şimdi konuyu biraz daha aydınlatalım.

Kapatıcı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Söz konusu ürün; göz çevresinde bulunan renk eşitsizliklerini, yüzdeki sivilce ve siyah noktaları, lekeleri örtmekte kullanılan sihirli bir makyaj malzemesidir.

İçeriğinin yoğun olması sebebiyle, sadece kusurlu bölgelerde kullanılması yeterli olacaktır. Makyaj sektöründe, farklı çeşitleriyle satışta olan kapatıcılar, fondötenin yetemediği yerlerde devreye girmektedir.

Sivilceli gibi sorunlu cilde sahip hanımlarımız, aplikatörü doğrudan bu bölgelere uygulamamalılardır. Aksi takdirde, cildin diğer bölgelerine bakteri yayılmasına sebebiyet verilebilir.

Kapatıcı çeşitleri

  • Pot kapatıcı; Nemlendirme faktörü fazla, dağıtma işleminin gayet rahat gerçekleştirilebildiği çeşitlerdir. Yoğun dokuya sahip olan pot kapatıcıların, fırçayla kullanılması önerilmektedir.
  • Krem kapatıcı; Kapatıcılar içerisinde, en çok kullanılan türdür. Kremsi içeriğiyle, likit ruja benzeyen tüp formlarında satılmaktadır. Kapatma faktörü, diğerlerine nazaran daha fazladır.
  • Stick kapatıcı; Kapatma ve aydınlatma amaçlarıyla kullanılan bir üründür. Diğer çeşitlere oranla, yüzde dağıtılması biraz daha güçtür.
  • Kalem kapatıcılar; Özellikle göz çevresinde kullanılması tavsiye edilen bu ürün, oldukça doğal bir görüntü sağlamaktadır.

Kapatıcı nasıl seçilmelidir?

Kapatıcı alırken, öncelikle rengine dikkat edilmelidir. Renk tercihi, ürünün hangi amaçla kullanılacağına göre değişmektedir. Aydınlatma amaçlı uygulanacaksa, fondötenden bir ton daha açık renk idealdir.

Sadece kusur örtücü amaçla alınıyorsa, yapılması gereken; fondötenle aynı renk kapatıcı alınmasıdır.

“Kapatıcı Hakkında Bilmeniz Gerekenler” yazımızın sizleri aydınlattığını umarak, yazımızı sonlandırıyoruz. Allık Uygulamasında Tekrarlanan Hatalar” için tıklayabilirsiniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You may also like