Kışlık Ayak Bakımı ve Doğru Kışlık Ayakkabı Tercihi Nasıl Yapılmalıdır?

Kışlık Ayak Bakımı ve Doğru Kışlık Ayakkabı Tercihi Nasıl Yapılmalıdır?

Kışın gelmesiyle birlikte, soğuk havalarda kendini hissettirmeye başladı. Sert geçen bu mevsimde kullandığımız kışlık ayakkabılar; gün boyu ayağımızı muhafaza eder. Bu esnada, havasız kalan ayaklar, kötü kokulardan, ayak mantarlarına kadar değişik rahatsızlıklara sebep olabilmektedir.

Bugün sizler için; kışlık ayak bakımı ve doğru kışlık ayakkabı tercihi nasıl yapılmalıdır isimli makalemizde, bu konulara değinerek, sizleri aydınlatmak istiyoruz.

Kışlık Ayak Bakımı ve Doğru Kışlık Ayakkabı Tercihi Nasıl Yapılmalıdır?

Dermatoloji uzmanları, kış aylarında ayaklarımızı koruma yöntemlerini sıralayarak, ayak bakımımıza dikkat etmemiz gerektiğinin altını çiziyorlar. Gelin şimdi yapılması gerekli söz konusu bakımları gözden geçirelim.

  • Bakım günlük yapılmalıdır; Ayaklarımızda dermatolojik bir rahatsızlık yoksa, gün aşırı nemlendirici bir kremle bakım yapılması çok önemlidir. Bunun yanı sıra, 10-15 dakika süresince ılık suda beklettiğimiz ayaklarımıza peeling uygulayarak, ölü derinin kalkmasına yardımcı olmalıyız.
  • Bakımda kullanılan gereçler temiz ve kişiye özel olmalıdır; Her bakımda olması gerektiği gibi, bu uygulamada da tırnak makası vb aletler hijyen kurallarına uygun ve kişisel şekilde yapılmalıdır. Ayrıca, ayda bir kez pediküre gidilmesi uzmanlarca tavsiye edilmektedir.
  • Ayakkabıların havalandırılması; Gün sonunda eve gelindiği zaman, duşumuzu almalı ve parmak aralarımızı kağıt havluyla kurulamalıyız. Ayrıca giydiğimiz bot veya ayakkabının 24 saat öncesinden kullanılmamasına dikkat etmemiz gerekir.
  • Ayak masajı uygulanmalıdır; Kan dolaşımını hızlandıran ayak masajı, gün içinde yorulan ve şişen ayaklarımıza iyi gelecektir. Bunu yaparken, rahat bir koltuğa oturarak, nemlendirici bir krem yardımıyla, parmak uçlarından ayak bileklerine ve dizlere kadar ovma işlemi tekrarlanır.
  • Dermotolojik muayne aksatılmamalıdır; Herhangi bir rahatsızlık olduğu takdirde, ihmal edilmeden, sorun hakkında bir dermatoloji uzmanına danışılması gerekir.
  • Kışlık Ayakkabı Tercihi Nasıl Yapılmalıdır; Her zaman olduğu gibi, ayağımızı rahat ettirecek, uygun modellerin tercih edilmesi çok önemlidir. Yapılan yanlış ayakkabı tercihleri, bir süre sonra ayakta şekil bozukluklarına ve ayak rahatsızlıklarına sebebiyet vermektedir. Tercih yapılırken, önü geniş, parmakları sıkmayan ve ortopedik modellere öncelik tanınmalıdır.

 

“Kışlık ayak bakımı ve doğru kışlık ayakkabı tercihi nasıl yapılmalıdır” makalemizin işinize yarayacağını umud ederek, sizlerle kışlık ayakkabı ve bot modelleri videolarımızı paylaşmak istiyoruz.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.