Meme Kanseri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hayırlı günler dileriz Yemek ve Moda ailemiz.

Bugün sizler için sağlık köşemizde oldukça önemli bir konuya değinerek, farkındalık yaratmak istedik. “Meme Kanseri Hakkında Bilmeniz Gerekenler”

Meme kanseri nedir, neden olur, korunmanın yolları nelerdir, memede kitle bulunması kansere mi işarettir gibi detaylara değinerek, konuya ışık tutmaya çalışacağız.

Gelin şimdi, başlıklar halinde anlatmaya başlayalım.

Meme Kanseri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Meme Kanseri Nedir?

Kanser hastalığı, toplumumuzca en çok korkulan hastalıkların başında gelmektedir. Çoğunlukla kadınlarda görülen bu kanser türü, memede bulunan hücrelerin, anormal sayıda artması ve kontrolsüz büyümeye başlamasıyla ortaya çıkan tehlikeli bir hastalıktır. İlerleyen yaşlarda hastalığa yakalanma riski giderek artmaktadır.

Meme Kanserinin Oluşma Nedenleri

Kanserin bu türünde en önemli faktör; cinsiyetin kadın olmasıdır. Kadınların östrojen hormonu salgılaması, riskin artmasına neden olmaktadır. Bireyin; 12 yaşından daha erken adet görmeye başlaması ve 55 yaşından daha ileri yaşlarda menopoza girmesi, söz konusu hormona maruz kalma süresini yükseltmektedir. Hamile kalmayan hanımlar içinde, meme kanserine yakalanma riski mevcuttur. Özellikle 5 seneden fazla doğum kontrol ilaçları kullanmak; oluşma nedenleri arasında sayılabilir. Menopoz esnasında kadınların gördüğü hormon tedavisinde; östrojene maruz kalınması, risk oluşturan faktörlerden sayılabilir.

Her 100 meme kanserinden birinde; erkeklerin hastalığa yakalanması tespit edilmektedir. Maalesef durumdan şüphelenmemeleri, hastalığın ileri derecelerinde tanısının konmasına sebep olmaktadır.

Meme Kanserinden Korunmanın Yolları

Bilindiği gibi, kanser hastalığı için, erken teşhis oldukça önemlidir. Meme kanserinde de, teşhisin zamanında konulması; memenin ve koltuk altı lenf bezlerinin alınmasına gerek kalmadan, doğru tedaviyle, kişinin sağlığının kavuşmasını sağlayabilir.

Bunun gerçekleştirilebilmesi, kadınlarımızın bilinçlendirilmesiyle mümkün olacaktır. Evde kendi kendilerine, düzenli olarak yapacakları muayene ve herhangi bir terslik hissettikleri anda genel cerrahiye başvurmaları, bu anlamda çok önemlidir. Bunun yanı sıra, 40 yaşını aşan kişilerin, her sene düzenli olarak mamografi testi yaptırmaları ve ailesinde kanser hastalığı görülenlerin 6 ayda bir kontrolden geçmeleri de doktor tavsiyeleri arasında bulunmaktadır.

Hayatınızda değişiklik yapın!

  • Düzenli olarak spor yaparak, kendinizi koruyabilirsiniz.
  • Kilonuzu ideal şekilde muhafaza etmelisiniz.
  • Alkol tüketiminizi en aza indirmelisiniz.

Meme Kanseri Hakkında Bilmeniz Gerekenler” makalemizin, hastalık hakkında sizi aydınlattığını umarak, yazımızı sonlandırıyoruz.

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.