Saç dökülmesini önlemek için öneriler

By

Saç dökülmesini önlemek için öneriler

Saç dökülmesini önlemek için öneriler:  Merhaba sevgili yemek ve moda okuyucuları bu gün sizler için, günümüzde birçok insanın karşılaştığı saç dökülmesini önlemek için bir liste hazırladık. Umarım faydalı olabiliriz.

Kan dolaşımını hızlandırmak

Saç köklerindeki kan dolaşımını hızlandırmak ve güçsüzleşen saç köklerinizi eski haline getirebilmek için, zeytin yağı veya hindistan cevizi yağı ile saç diplerinize masaj yapmanız, saç derinizdeki kan dolaşımını hızlandırma konusunda size yardımcı olacaktır.

Sağlıklı beslenme önemli bir faktör

Sağlıklı ve doğru beslenme saç dökülmesini önlemek ve cildimiz için oldukça etkilidir. Sağlıklı beslenme konusunda daha fazla bilgi için uzmanlarımızın hazırladığı beslenme kategorimize göz gezdirebilirsiniz.

Bol bol su tüketin

Bol bol su içmek saç derisi için gerekli olan nemin önemli bir çoğunluğunu karşılayacaktır. Uzmanlara göre günde en az “2 ile 2,5” litre su tüketmemiz gerekmektedir. Burada dikkat etmeniz gereken nokta çay, kahve gibi içeceklerin idrar sökme özelliği olduğu için su tüketimimizden sayılmamasıdır. Yani günde “2 – 2,5” litre saf su içmemiz hem cildimize hem iç organlarımıza hemde saç dökülme sorunlarımızın ortadan kaldırmak için etkili ve ucuz bir yöntemdir.

Saç derisi temizliği

Saç derinizin temizliği saç sağlığınız için oldukça önemli bir faktördür. Saç dökülmesinin en büyük nedenlerinden bir tanesi saçların hava almamasıdır. Saçlarınızı periyodik aralar ile yıkamanız saç derinizin temizliği ve hava alması için en etkili yöntemdir.

Fön makinesi kullanmaktan çekinin

Saçlarınızı kurularken fön makinesi kullanımı saç köklerinde bulunan ve gerekli olan yağı hücrelerini olumsuz etkileyecektir. Bunun yanı sıra saçınızı cansızlaşması ve hacminin kaybolmasına sebep olacaktır. Güçsüzleşen saç kökleri saç dökülmesinin başlıca nedenlerinden birisidir. Bunun yerine saçlarını havlu ile kurutmak aha doğru bir karar olacak.

Hsor içeren maddelerin kullanılması

Yapılan klinik deneyler ve araştırmalar sonucu hsor enzimleri içeren maddelerin tüketilmesi saç dökülmesini önlediği gibi yeni çıkan saçların daha sağlıklı uzadıkları gözlemlenmiştir.

Vitamin eksikliği

Saç dökülmesini önlemek için bazı vitaminlerin tüketimlerini arttırmamız bu sorunun yavaşlaması ya da kaybolması için etkili bir yöntemdir. Saç dökülmesini önlemek için ” B vitamini ve d-panthenol” tüketilmesi saç köklerinin canlanması ve saçın daha sağlıklı uzaması için en gerekli vitaminlerin başında yer almaktadır.

Sigara ve alkol alışkanlığından kurtulun

Sigara, alkol ve türevlerinin kullanılması saç saç sağlığımızı olumsuz etkileyebileceği gibi beden sağlımızı da olumsuz etkileyecektir. Bu alışkanlıklarınızdan kurtulamıyorsanız bile en az düzeye indirmek saç ve beden sağlığınız için etkili olacaktır.

Çinko ve demir eksiğiniz olabilir?

Saç dökülmesi nedenlerinden biride vücudunuzda bulunan çinko ve demir eksikliği olabilir. Bu maddeler vücudun ihtiyacı olan maddeler olmasının yanı sıra ağır maddeler arasında yer almaktadır. Bir uzman doktora gözükmeden bu maddelerin alınması kötü sonuçlar doğurabilir.

Saç bakımı ihmal edilmemeli

Bakımsız saçlar saç dökülmesi konusunda önemli bir rol oynar. Sizin için daha önce yazmış olduğumuz saç bakımı adlı yazımıza göz gezdirerek saç bakımı hakkında daha çok bilgiye sahip olabilirsiniz.

Bu ve benzer paylaşımlarımızın devamlılığı için bizi sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Daha sağlıklı bir yaşam önerileri için sağlık kategorimize bakmanızı öneriyoruz.

 

Saç dökülmesini önlemek

Leave a Comment

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You may also like