Sağlıklı Diş Etleri

Hayırlı günler dileriz Yemek ve Moda ailemiz.

Bugün sizler için sağlık köşemizde, “Sağlıklı Diş Etleri” konusuna değinmek istiyoruz.

Diş eti renginizin doğrudan diş etinizin sağlığını işaret ettiğini biliyor muydunuz? “Başka hangi ipuçları bize gerekli bilgiyi verebilir, doktora gitmeden anlamamız mümkün müdür” sorularına birlikte cevap arayalım. Uzman doktorların araştırmalarından yola çıkarak hazırlamış olduğumuz yazımızı paylaşarak, sizi aydınlatmak istiyoruz.

Sağlıklı Diş Etleri

Uzman doktorlar; dişlere tutunmuş, pembe- gülkurusu renkli diş etlerinin sağlıklı olduğunun altını çiziyorlar. Bunun yanı sıra, dişetlerinizde kanamalar meydana geliyorsa, bu durum sorunlu diş etine sahip olduğunuzu gösteriyor. Ten renginizle uyumlu olan bölgeler, zamanla renginde farklılıklar göstermeye başladıysa, bir hastalığı haber veriyor diyebiliriz.

Maddeler halinde sıralamamız gerekirse;

  • Dişinizi fırçalama esnasında, diş etleriniz kanamıyorsa,
  • Rengi, pembe veya gülkurusuysa,
  • Dişlerinize sıkıca tutunmuş, sıkı haldeyse,
  • Yüzey kısmı, porkal kabuğunu andıran pürtüklü şekildeyse,
  • Herhangi şiş veya ağrı gözlenmiyorsa, diş etleriniz sağlıklıdır diyebiliriz.

Diş eti kanamalarının ana nedeni; tartar ve diş plağıdır. Yaşanan böyle bir durumda, kişinin diş doktoruna gitmesi gerekmektedir.

Diş taşı neden oluşur?

Düzenli olarak fırçalanmayan dişler, zaman içerisinde alınan besinlerin diş üzerinde birikmesine neden olur. Başlarda yumuşak olan bu artıklar, tükürükte bulunan kalsiyumla çöker ve taşlaşmaya başlar. Diş taşı (tartar) adı verilen birikintiler, sertleşmesi sebebiyle fırçalanmayla temizlenmez ve çokça bakteri barındırır.

Diş taşı temizlenmediği takdirde, ne olur?

Az evvelde belirttiğimiz gibi, tartarlar oldukça bakteri barındırmaktadır. Bu bakteriler temizlenmezse, diş etine geçerek burada diş eti hastalığı meydana getirir. Şişlik ve kanamanın takip ettiği rahatsızlık, zamanla dişi çevreleyen kemiğe kadar ilerler. Kemiğin erimesi, diş eti çekilmesine ve sonuç olarak, dişin sallanarak kaybedilmesine kadar uzanır.

Sağlıklı Diş Etleri” makalemizin, sizi aydınlattığını umarak, yazımızı sonlandırıyoruz.
Meme Kanseri Hakkında Bilmeniz Gerekenler” için tıklayabilirsiniz.

Etiketler: , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.