Sofra Düzeni Nasıl Yapılmalıdır

By

Hayırlı günler dileriz Yemek ve Moda ailemiz.

Bugün sizler için, dekorasyon köşemizde “Sofra Düzeni Nasıl Yapılmalıdır” konusuna değinmek istedik.

Sofra Düzeni Nasıl Yapılmalıdır?

Yılbaşına yaklaştığımız şu günlerde, bu özel geceyi dostlarıyla ve akrabalarıyla evlerinde geçirmeyi planlayan hanımlarımız, her ince detayı düşünmeye başladı. Bu ayrıntılardan biride; sofra düzeni.

Özel günlerin sofra düzenini ayarlarken, öncelikli dikkat edilmesi gereken şey; konseptin konusudur. Doğum günü, veda yemeği, yıl dönümü,yılbaşı, bayramlar gibi hangi konuda bir araya gelineceği, düzenin ana temasını oluşturmaktadır. Bu konsept etrafında, kullanılacak malzemeler ve yapılacak yemek şekillenir.

Sofra düzeni yapılırken, dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus ise, kişi sayısıdır. Davetli sayısına göre, masa düzeni oluşturulur, kişilerin nereye oturacağının planı yapılır ve sofra kurulma çalışmalarına başlanır. Gelecek kişilerin yakınlık derecesi de düzeni etkileyecek faktörlerden bir diğeridir.

Masanın hazırlanışında, zevkimiz doğrultusunda seçeceğimiz renk belirlenerek, ana tema oluşturulur.  Öncelikli olarak, masa örtüsü serilir. Böylece,kullanılan su takımları ve bardaklar, uyumlu bir şekilde yerleştirilmeye başlanır. Konunun uzmanları, açık renk masa zeminlerinin sofrayı daha aydınlık göstereceğini vurgulamaktadır. Yine dantel işlemeli masa örtüleri ve peçetelerde, önemli gecelerinizde, davetin şıklığına yardımcı olacaktır.

Dikkat edilmesi gereken diğer husus, ikram edilecek yemeklerdir. Örneğin, çorba ikramı söz konusuysa mutlaka çorba kaseleri bulunmalıdır. Çatal, kaşık ve bıçaklar ilk kullanılacak olan en dışta olacak şekilde, tabağın kenarına özenle yerleştirilmelidir. Su bardakları ise, tabağın sağ ön kısmında bulunmalıdır. İçki içelecekse bardakları, su bardaklarının sağında olmalıdır. Sosluk ve ekmek tabağı sofranın ortasına konulur. Tuzluk ve biberlik gibi baharatlıklar ise, iki servis tabağının arasındadır.

“Sofra Düzeni Nasıl Yapılmalıdır” makalemizin sizlere yardımcı olduğunu umud ederek, bir başka makalede daha görüşmek üzere diyoruz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You may also like