Stresinizi Azaltacak Bitki Çayları

Hayırlı günler dileriz Yemek ve Moda ailemiz.

Bugün sizler için sağlık köşemizde, birçoğumuzun baş etmek zorunda kaldığı stres faktörünü azaltabilecek bir konuya değinmek istedik. “Stresinizi Azaltacak Bitki Çayları”

Gerek iş ortamında, gerekse yaşamın koşuşturması içinde, ister istemez pek çok tatsız olayla yüz yüze kalmamız; durgunlaşmamıza, sıkıntılı ruh haline kapılmamıza ve hatta uykularımızın düzensizleşmesine sebep olmaktadır.

Uzmanlar, öncelikli olarak; kişiyi strese sürükleyen olaylardan kaçınmalarını öğütleseler de, bu durumdan uzaklaşmanın mümkün olmadığı durumlarda, bazı doğal yöntemlere başvurulabileceğinin altını çizmektedirler.

Bunların başında da, şifa kaynağı olan bitki çayları gelmektedir. Gelin şimdi, zor zamanlarınızda, size iyi gelecek çaylar hangileri, beraber inceleyelim.

Stresinizi Azaltacak Bitki Çayları

  • Melisa çayı; Limonsu kokusu olan bu bitki; vücudu rahatlatır, sinirleri gevşetir ve uyku sorununun giderilmesine yardımcı olur.
  • Lavanta; İçeriğindeki uçucu yağlar, direk olarak sinir sistemini etkilemekte ve rahatlatmaktadır.
  • Adaçayı; Öksürük ve soğuk algınlığına iyi gelmesi yanında, sinir sistemini rahatlatıcı faydası bulunmaktadır.
  • Kantaron; Sarı ve kızılkantaron olmak üzere, iki çeşidi bulunan bu bitki; pek çok faydanın yanında stres durumlarında da oldukça etkilidir.
  • Kediotu; Kokusu beğenilmediği için, çok tüketilmeyen bu bitki, strese karşı oldukça kuvvetlidir.  Bunun yanı sıra, yüksek kan basıncını düşürme ve kasları gevşetme özellikleri bulunmaktadır.
  • Ihlamur; Kışın soğuk algınlıklarında iyileştirici etkisi bulunan bu çay, aynı zamanda sakinleştirici vazifesi de görmektedir.
  • Passiflora; Daha ziyade çarkıfelek ismiyle bilinen bu bitki, sakinleştirici ilaçların hazırlanmasında sıklıkla kullanılır. Bu çayı, strese ve uykusuzluğa karşı tüketmeniz mümkündür.

“Stresinizi Azaltacak Bitki Çayları” makalemizin, zor zamanlarınızda işinize yarayacağını ve kolaylaştıracağını umud ederek, başka yazılarda buluşmak ümidiyle diyoruz.

Etiketler: , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.