Temel Gıdalardan Pirinç Ve Bakliyatlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Temel Gıdalardan Pirinç Ve Bakliyatlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 1. Pirinç ve bakliyatları saklamak için, cam kavanozları tercih edelim.
 2. Pilav pişirmeden önce, pirinci ıslatmamız gerekir. Ancak pirinci ıslattığımız su çok sıcak olmamalıdır. Çünkü su, pilavın çok ezik olmasına neden olur.
 3. Pirinç pilavını pişirirken, pirinçlerini yağda kavurmayalım. Çünkü pirincin kavrulması protein kaybına neden olur.
 4. Pilavlarımızın tane tane ve beyaz olmasını istiyorsak, tencerenin içine 3-4 damla limon suyu damlatalım. Bir dilim limonda olabilir.
 5. Pilavı tutturmak zordur. Eğer pilav suyunu çektiği halde pirinçler hala sertse ,ölçü sıcak su ilave edelim ve pirinçler suyunu çekene kadar pişirmeye devam edelim.
 6. Pilavımızın pişmesine yakın, içine bolca kaşar peyniri ve birazda yağ eklersek daha lezzetli olur.
 7. Tavuk suyuyla yaptığımız pilavın kokusunu ağır bulursak, bir parça safranı suda eriterek pilava koyabiliriz.
 8. Her zaman yaptığımız pilavın, biraz değişik olmasını ,istediğimizde , pilavı ateşten, indirmeden önce içine bir parça limon kabuğu rendesi ve bir avuç doğranmış maydanoz katalım.
 9. Pilav yaparken yağını biraz fazla kaçırdıysak, pilav piştikten sonra fazla yağını, pilavın üzerine koyduğumuz bir-iki dilim bayat ekmekle alabiliriz. Tencerenin kapağını kapattıktan sonra, bayat ekmek dilimleri buharla birlikte fazla yağı emecektir.
 10. Pirinçlerin tencereye yapışmasını önlemek için, pilavın demlenmesi biter bitmez, tencere soğumadan, soğuk su dolu bir kaba oturtalım. Ne kadar yapışırsa yapışsın, pirinçler tencereden kolayca ayrılacaktır.
 11. Pilavımızı tekrar ısıtırken, önce bir kabın içine su koyalım. Sonra bu kabın içine pilav tenceresini yerleştirerek ısıtalım. Bu yöntemle ısıtılan pilav taneli kalır ve tazeliğini muhafaza eder.
 12. Kalan pilavı saklamak için; tencerenin üzerine porselen bir tabağı ters çevirelim ve üzerine de tencerenin kapağını koyalım. Böylece tazeliğini daha iyi korumuş oluruz.
 13. Kalan pilavımızı değerlendirmek için, ince ince doğranmış maydanoz, sarımsak, rendelenmiş kaşar peyniri, bir yumurta ve bir kaç kaşık unu pilav ile karıştırıyoruz. Ve bu karışmdan küçük toplar yaparak, kızgın yağda kızartıyoruz.
 14. Kuru bakliyatları yıkamak için, ılık su dolu bir kabın içine koyalım ve 5 dakika bekletelim. Daha sonra elimizle suyun içindeki bakliyatları karıştıralım. Böylece bakliyatların üzerindeki kirler kabarıp, suya karışır ve süzdüğümüzde temizlenmiş olur.
 15. Kuru bakliyatları bir gece önceden ılık suya koyalım ve içine kesinlikle karbonat katmayalım. Çünkü karbonat, bütün vitaminlerini yok eder.
 16. Pişirmek istediğimiz kuru bakliyatı ılık suya koyacağımız zaman, kullanacağımız miktardan fazlasını ıslatalım. Sonra pişireceğimiz miktarı ayırıp, geri kalanınıda buzdolabı poşetlerine doldurarak, derin dondurucuda saklayabiliriz. Böylece ne zaman pişirmek istersek, kuru bakliyatımız ıslatılmış şekilde hazır olur.
 17. Bakliyatları haşlarken içine tuz atmayalım. Aksi taktirde kayış gibi sert olur.
 18. Pişirme süresi uzun olan kuru fasulye ve nohutu haşlayarak, buzluk yada derin dondurucuda saklayabiliriz.
 19. Kuru fasulyenin çabuk haşlanması için, soğuk suya koyup kaynatalım. Kesinlikle tuz yada sirke katmayalım, yoksa kabukları sertleşir ve fasulyeler yumuşamaz.
 20. Haşladığımız fasulyeler pişirme süresini geçmesine rağmen biraz sertseler, suyuna az miktarda içme sodası katalım. Bu yöntemle daha çabuk pişecektir.
 21. Kuru fasulye ve nohutu besin değerlerini koruyarak en kısa zamanda düdüklü tencerede pişirebiliriz.
 22. Kuru fasulye pişerken dağılmaması için, tuzunu, salçayı yada domatesi fasulyeler yarı piştikten sonra, ilave edelim.
 23. Kuru fasulyenin suyu çok duru olmuşsa, bir kepçe fasulyeyi ezip, yemek suyunun içine ekleyelim.
 24. Kuru fasulye ve benzeri yemekleri pişirirken, tencerenin dibine baş aşağı bir fincan tabağı kapatırsak, yanmasını önlemiş oluruz.
 25. Kurtlanmış mercimeği iyisinden ayırmak için; içi su dolu bir kaba koyalım. Kurtlanan mercimek su yüzüne çıkacaktır.
 26. Fasulye, nohut, mercimek ve pirinci böceklerden korumak için, içlerine tuz serpip karıştıralım.

Bu yazı siz değerli yemek ve moda okuyucuları için hazırlanmıştır.

Facebook ta takip etmek için: Yemek ve moda

Twitter da takip etmek için: Yemek ve moda

Temel Gıdalardan Pirinç Ve Bakliyatlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler 123

Etiketler: , ,

Bu yazı için 3 yorum yapıldı:

 1. elanur dedi ki:

  Güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş

  1. Eray ULUSLU dedi ki:

   Biz teşekkür ederiz elenur hanım.

 2. beste dedi ki:

  Bu konuda çok bilgilendiri bir yazı olmuş eline sağlık admın (Y)

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.