moda

Tüketimde İkinci El Modası

By

Tüketimde İkinci El Modası

Özellikle moda sektöründe tüketim çılgınlığı varlığı yadsınamaz bir gerçektir. İnternet sektöründe de alışverişin mümkün olması, seçeneklerin artması, aranılan her şeye kolaylıkla ulaşılması, cezbedici reklamlar, markaların çıkardığı muhteşem parçalar gibi faktörler günümüzde tüketimin giderek artmasına sebep olarak sayılabilir.  Tüm bu sebeplerin sonucu olarakta, bayanların dolaplarında 1-2 defa kullandıkları, eskimeyen fakat kullanmamayı tercih ettikleri atıl eşyalar birikmeye başlamıştır. Üstelik bu durumu yaşayan bayanların sayısının da bir hayli fazla olması; özellikle, dünyaca ünlü olan markalarda ürünlerin bayanlar arasında ikinci el olarak satışına veya benzeri bir ürünle değiş tokuşuna ortam yarattı.

Tüketimde ikinci el modası nasıl başlamış

Az çok fikir sahibi olduğumuza göre, gelin şimdi de bayanlar bunu nasıl yapıyor biraz bundan bahsedelim.

Eski günlerde, kıyafet tutkunlarının yurt dışındaki ünlü moda markalarından haberdar olmak ve alışveriş için seyahat etmeleri gerekirken, makalemizin başında da belirttiğimiz gibi internetten ürün çeşitliliğin tanıtımı ve alışveriş yapılması bu zorunluluğu ortadan kaldırdı. Bu kolaylığı yakalayan bayanlar ise, zaman zaman ihtiyaçlarının fazlası ürünleri alarak çok kısa süre sonra, sağlam halde bulunan ve artık dolapta beklemekten başka bir işe yaramayan pek çok eşyaya sahip oldular.

Bu durumun farkına varan moda bloggerları ve moda dünyasının kabullendiği bazı isimler ihtiyacı fark etti ve harekete geçti. Durumu fırsata çevirerek, bayanlara oldukça akıllıca bir imkân sundular. Aynı nahoş durumla karşı karşıya kalan bayanlar, bu çatı altında; artık kullanmak istemedikleri, yenisiyle hemen hemen hiç farkı olmayan, çanta, ayakkabı ve hatta elbiseleri değerinin altında satışa sunarak veya değiş tokuş yöntemiyle amaçlarına ulaşıyorlar.

Bunun yanı sıra; vintage modası tutkunları da, aradıkları parçaları bu şekilde bulabiliyor. Zira eski dönem kıyafetleri ve aksesuarları da değerlendirmeye giren ürünler arasında yerini almış durumda. Ayrıca dünyaca ünlü bazı markaların, çok tutulan ve günümüzde güncelliğini koruyan modelleri el değiştirerek dolaplarımızda yerlerini alabiliyor.

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You may also like