Uyku Sorunu Olanlara Öneriler

By

Hayırlı günler dileriz Yemek ve Moda ailemiz.

Bugün sizler için sağlık köşemizde birçok insanın baş etmeye uğraştığı uykusuzluğa karşı “Uyku Sorunu Olanlara Öneriler” makalemizi hazırlamak istedik.

Günümüzde insanlar, gün içerisinde yaşadıkları bitkinlik hissinden şikâyetçi olsalar da, gereken şartları yerine getirmedikleri için, sıkıntılarına çözüm bulamıyorlar. Sağlıklı bir uyku uyumayan herkesin benzer sorunları yaşayabileceğini düşündüğümüzde, konuya gereken önemin verilmesi gerekliliği de ortaya çıkıyor. Bunun için öncelikle, gündüz bizi ayakta tutacak uyaranlara, geceleri de; bizi sakinleştirecek etkenlere ihtiyacımız vardır. Yapılan araştırmalar; ülkemizde her dört kişiden birinin uykusuzluk yaşadığını göstermektedir.

Uyku Sorunu Olanlara Öneriler

Konunun daha iyi anlaşılabilmesi açısından, sorunu bazı başlıklar altında incelemekte fayda görüyoruz.

Uykusuzluğun yol açtığı problemler; Kilo artışı, zihinsel bulanıklık, tükenmişlik hissi, bir takım sağlık sorunları, kaygı seviyesinde artış, yorgunluk nedeniyle yaşanabilecek kaza riskleri ve performans düşüklüğü.

Kaliteli uykunun faydaları;

  • Uyku sırasında iç organların dinlenmesi nedeniyle; doku onarımı gibi birçok önemli faaliyet bu süreçte gerçekleşmektedir. Uykumuzu yeterli ölçüde almamız, bedenimizin işlevlerini gerektiği gibi yerine getirmesini sağlar.
  • Uyku sırasında; iştah kontrolümüz ve büyümeyi sağlayan hormonlarımız meydana gelmektedir.
  • Kişinin yeni hatıraları depolamasına yardımcı olan bellek birleştirme olayı, uykuda oluşmaktadır. Bu oluşum, kişinin yeni bilgiler öğrenebilmesi için şarttır.
  • Sağlıklı yaşamın en önemli etkenlerinden biri; düzenli uykudur.
  • Hayata düzgün bir şekilde adapte olabilmek için gereken enerjinin alınmasını sağlar.
  • Bağışıklık sistemi güçlenir.
  • Kişide mevcut olan odaklanma ve yaratıcılık artar.
  • Psikolojik rahatsızlıkların yaşanma oranı düşer.
  • Kişinin libidosu yükselir.

Rahat uyku için öneriler;

Uykuya dalmak için; kendinizi rahatlatacak yöntemler kullanabilirsiniz. Kitap okumak, rahatlatıcı bitki çayları içmek, lavanta yağı benzeri rahatlatıcı yağları şakaklarınıza sürmek yardımcı olabilir. Uyumadan önce, cep telefonu gibi sizi uykudan uzaklaştıracak etkenlerden de uzak durmalısınız.

Kişinin huzurlu bir uyku yaşayabilmesi, yatak odasının düzenine de dikkat etmesi gerekir. Fazlalık eşyaların olmaması, dağınıklıkların toplanması, gözünüzün gereksiz yorulmasını engelleyecektir. Bu sayede, kaliteli bir uykuya dalınabilir.

Yatak odasında ışık olmaması, bir diğer önemli faktördür. Kalın perdeler, uyku maskeleri size bu konuda yardımcı olabilir.

Uyku Sorunu Olanlara Öneriler” makalemizin konuyla ilgili bilgileri almanıza yardımcı olduğunu umarak, yazımızı sonlandırıyoruz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You may also like