Yataktan kalkar kalkmaz sigara içmek zararlı mı?

By

Yataktan kalkar kalkmaz sigara içmek zararlı mı?

Yataktan kalkar kalkmaz sigara içmek zararlı mı? Konu sigara içmek olduğunda, yataktan kalkar kalkmaz sigara içmenin zararlı olup olmadığını düşünmek bir yana, sigara içmenin her zaman zararlı olduğunu öncelikle vurgulayalım. Kanser hastalıkları başta olmak üzere, sigara bir çok hastalığın anasıdır. Sigara içmenin sonucu olarak en sık görülen kanser türü akciğer kanseridir.

Tiryaki olarak tabir edilen sigara içicileri, çoğunlukla uykudan kalkar kalkmaz sigara içtiklerini söylerler. Hatta gece lavabo ihtiyacı için uyandığında sigara içenler bile var. “Amerikalı araştırmacılar, kahvaltı sonrasını beklemek yerine kalkar kalkmaz sigara içenlerde ki nikotin seviyesinin yüksekliğinin içtikleri sigara sayısından bağımsız olduğunu da belirttiler. En yüksek nikotinin seviyesinin, uyanmaların dan 30 dakika içinde sigara yakanlar da görüldüğü belirlendi ve bu kişiler yüksek bağımlı olarak tanımlandı.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, her yıl çoğu düşük ve orta gelirli ülkelerde yaşayan, yaklaşık 6 milyon kişinin, sigaraya içmeye bağlı hastalıklardan öldüğü tahmin edilmektedir. Rakamlar bu kadar ciddi olduğundan sigarayı bir an önce bırakmanızı tavsiye ederiz. Ancak;

Sigarayı bırakmak isteyip bırakamayanların büyük bir çoğunluğu, erken yaşlarda sigaraya başlayanlardan oluşmaktadır. Yani sigarayı bırakmak istiyorum gibi bir düşünceniz var ise, sigaraya ne aman başladığınız çok önemli. (Ama bu demek değildir ki, sigaraya erken başlayanlar bırakamaz !)

Bir çok sigara tiryakisi sigarayı, strese iyi geldiği içtiklerini söylerler. Ama nasıl stres anında sigara içiyorlar sa, mutlu oldukları zamanda da sigara içtiklerinin farkında bil değildirler. Bazı tiryakiler de zevk için sigara içerler. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki bu bireylere sigarayı bıraktırmak oldukça zordur.

Sigara hakkında sizin de deneyimlerinizi merak ediyoruz. Bu ve benzer paylaşımlarımızın devamlılığı için bizi sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Daha sağlıklı bir yaşam önerileri için sağlık kategorimize bakmanızı öneriyoruz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You may also like