Yiyecekleri saklama yöntemleri

By

Yiyecekleri saklama yöntemleri

Yiyecekleri saklama yöntemleri: Yiyeceklerimizi bozan nedenleri ortadan kaldıran ve yiyeceklerimizin uzun süre dayanmaları sağlayan pek çok yöntem vardır. Bunlar;

Dondurarak saklama yöntemi: Et, balık, sebze ve meyve gibi besin maddelerini ve önceden hazırladığımız yemek malzemelerini dondurarak 3-6 ay, hatta gıdanın cinsine göre 1 yıla kadar saklayabiliriz.

Soğukta saklama yöntemi: Meyve ve sebzeler soğukta, yani buzdolabında saklanırsa, mikroorganizmalar uyuşur. Böylece yiyeceklerimiz bozulmadan 1 hafta-10 gün kadar dayanabilir.

Konserve yaparak saklama yöntemi: Sebze ve meyveleri konserve ederek de saklayabiliriz. Bu yöntemle sebze ve meyvelerdeki mikroorganizmalar ısının etkisiyle ölür. En çok bilineni, ısıtma yoluyla yapılan konservedir. Havası alınmış kavanozlara konulup ağzı sıkıca kapatılan meyve ve sebzeler, düdüklü tencere veya bu iş için kullanılan özel tencerelerde, meyve ve sebzelerin özelliğine göre sıcak su içersinde belli bir süre ısıtılır. Böylece ısıtma yoluyla yiyeceklerdeki mikroorganizmalar öldürülür ve yiyecek uzun süre dayanır hale gelir.

Kurutarak saklama yöntemi: Çok eskiden beri kullanılan ve bilinen bir yöntemdir. Kurutmanın özelliği; yiyeceğin bünyesinde bulunan suyun, ısının etkisiyle uçmasıdır. Isıtma aracı olarak güneş ya da fırın kullanılır. Kurutmada en iyi mevsim, Temmuz ve Ağustos ayıdır. Sebze ve meyveler bu yöntemle uzun süre saklanabilir.

Tuzlayarak ve ekşiliğini artırarak saklama yöntemi: Tuzlayarak ve ekşiliğini artırarak saklamanın her ikisinde de tuz kullanılır. Tuz antiseptik bir rol oynayarak sebze ve meyvelerdeki mikroorganizmaları öldürür. Böylece yiyeceler uzun zaman dayanabilecek halde kalırlar. Peynir ve zeytini tuzlayarak muhafaza ederiz. Ayrıca yaprak ve sebze salamuraları ile turşular bu çeşit saklamalara girer.

Şekerle saklama: Meyvelere ve bazı sebzelere fazla miktarda şeker ekleyerek mikroorganizmaları öldürebiliriz. Reçel, marmelat ve jöle bu şekilde yapılır.

Uzun süre kaynatarak saklama yöntemi: Kaynatma yöntemiyle pekmez ve pestiller yapılır. Bu yönteme üzüm pekmezinin yapılışını örnek verebiliriz. Üzüm ezilip şıra haline getirildikten sonra kaynatılarak içindeki mikroorganizmalar öldürülür ve kaynatma ile suyu uçurularak şeker miktarı artırılır. Bu şekilde elde edilen yiyecekler de uzun süre dayanabilecek hale gelmiş olur.

Baharat ilave edilerek saklama yöntemi:

Etlere çok çeşitli baharatlar ilave ederek sucuk, pastırma, salam, sosis vs. elde edilir. Böylece etteki mikroorganizmalar baharat ve ısı yoluyla öldürülmüş ve et de uzun süre dayanabilir hale gelmiş olur.

Bu ve benzer paylaşımlarımızın devamlılığı için bizi sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Bu gün hangi yemeği yapacağınızı düşünüyorsanız yemek tarifleri kategorimize göz atarak yüzlerce tariften birini deneyebilirsiniz. Yemek tarifleri ve moda ailesi.

 

Yiyecekleri saklama yöntemleri

4 Comments
 1. ayça 3 sene ago
  Reply

  Yiyecekleri saklama yöntemleri hakkında güzel bir yazı olmuş bazı bilmediklerimi öğrenmiş oldum teşekkürler.

  • Meltem ULUSLU 3 sene ago
   Reply

   Değerli yorumunuz için biz teşekkür ederiz. Yardımcı olabildiysek ne mutlu bize

 2. arzu 3 sene ago
  Reply

  Tam ödevlik konu resmen 🙂 teşekkürler

  • Meltem ULUSLU 3 sene ago
   Reply

   Öncelikle yorumunuz için çok teşekkür ederim. Sanırım ödev en çok bizim sitemize yaradı 🙂

Leave a Comment

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You may also like