Zencefilin Faydaları

Zencefilin Faydaları

Asya mutfağında temel bir malzeme olarak kullanılan zencefil baharatının, insan sağlığı üzerinde oldukça önemli faydaları kaydedilmiştir. Kullanım alanlarına baktığımız zaman; çorba, erişte, pirinç, güveç ve çay gibi tüketim alanlarının olduğunu söyleyebiliriz. Kaynatılmış su içerisine zencefil tozu katılarak, oldukça pratik şekilde, herkesin rahatlıkla yapabileceği bu çay, uygun tüketildiği takdirde çok yararlıdır.

Zingiber officinale bilimsel adıyla, baharatların çiçekli bir çeşidi olan bitkidir. Kökeni Güneydoğu Asya olan bitki, zaman içerisinde, Asya ve tropikal Asya bölgelerinde hızla yayılmaya başlamıştır. Yağ, toz, kurutulmuş, taze ve meyve suyu olarak tüketim şekilleri bulunmaktadır. Doktorların, güvenli yiyecekler arasında gösterdikleri zencefil, aynı zamanda öksürük şuruplarında  tad vermek amacıyla kullanılmaktadır.

İçeriğinde; karbonhidratlar, lif, protein, (Mineraller) demir, potasyum, sodyum, fosfor, magnezyum, çinko, (Vitaminler) C vitamini, folat, B6 vitamini, niasin, riboflavin, pantotanik asit, kapsaisin, beta-karoten, kafeik asit, kurkumin, salisilat benzeri birçok antioksidan bileşik ve antienflamutuar bulunmaktadır. Bunun yanı sıra; zerumbone, terpenoidler, flavovoidler, shogaol, zingarone, paradol tarzı bileşiklerinde oldukça önemli faydaları bulunur.

Gelin şimdi, zencefilin faydaları nelerdir, inceleyelim.

Zencefilin Faydaları

Mide bulantısını hafifletmektedir; Hamilelikte ve kanser hastalarının kemoterapi tedavıleri aşamalarında, sıklıkla karşılaşılan bulantıların önüne geçebilmek için, zencefil yaygın olarak kullanılmaya başlamıştır. Bu aşamada baharat, tedavi edici bir faktör olarak, yardımcı rol oynamaktadır.

Grip ve soğuk algınlığı; Söz konusu hastalıklarda, enfeksiyonlarla savaşta reçete edilen zencefil, çay yoluyla tüketilmektedir. Diaphoratik moduyla terlemeyi artırarak, toksinlerin atılmasına yardımcı olmaktadır.

Sindirimi kolaylaştırır; Sindirim sürecinde olumlu etkilere sahip olan bitki, şeker seviyelerinin düzenlenmesinde ve midenin yatıştırılmasında etkili olması sayesinde, ritmi dengeler. Bunun yanı sıra, besin ve mineral emilimini dengeleyen bileşiklere sahiptir.

Gaz birkiminin fazlasını önler; İnsan vücudunda, aşırı gazın birikmesi yukarıya çıkışı esnasında, hassas organlar üzerinde baskı oluşmasına neden olmaktadır. Bir küçük zencefil parçasının çiğnenmesi, gazın giderilmesini sağlamasının yanı sıra, yeni gaz oluşumunuda engellemektedir.

Artrit ağrısını hafifletmektedir; Kemik sağlığını güçlendiren ve artritle ilişkili olan eklem ağrılarını azaltan zencefil, benzer rahatsızlıklara faydalı, önemli bileşenleride içeriğinde barındırır.

Astım tedavisinde faydalıdır; Uzun senelerden beri, solunum yolu rahatsızlıklarının tedavisinde, önemli rol oynamaktadır.

Kilo verilmesinde destekçidir; Zencefil, kalori yakımında ve iştahın bastırılmasında etkin bir yöntem olarak değerlendirilebilir.

Karaciğeri koruyucudur; Bir takım karaciğer rahatsızlıklarında, koruyucu ve yardımcı tedavi olarak, doktorlar tarafından hastalarına önerilen bir bitkidir.

Kanser önleyicidir; Meme kanseri, cilt kanseri ve daha pekçok kanser çeşidinde önleyici özelliklere sahiptir.

Beynin gelişmesinde faydalıdır; Parkinson, bunama, alzheimer gibi rahatsızlıkları geciktirmesi bakımından, zencefilin sofralarımızdan eksik edilmemesi oldukça önemlidir. Düzenli zencefil tüketen bireyler, içeriğinde bulunan besleyiciler sayesinde, oluşabilecek beyin hasarlarını güçleştirir ve böylelikle hafızayı korur.

Kas ağrılarının tedavisinde etklidir; Uzmanlar, kas ağrısı ve idman sonrası ağrılarında, zencefilin yardımcı olduğunu belirtmektedir.

Kalp sağlığını koruyucudur; LDL kolestrol seviyelerini düşüren, HDL kolestrol seviyelerini yükselten zencefil, kardiyovasküler sağlığı kontrol altında tutar. Bunun yanı sıra, kan pıhtılaşması riskini azaltması sebebiyle, hipertansiyonu düzenlemesi ve kalbinizi sağlıklı tutması diğer önemli yararlarındandır.

“Zencefilin faydaları” makalemizde de görüldüğü üzere, insan sağlığında önemli bir paya sahip olan bu bitkinin, uzman doktorlarca sofralardan eksik edilmemesi önerilmektedir.

 

 

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.